Kas yra vinilinės grindys?
Vinilinės grindys – tai daugiasluoksnė danga, gaminama iš polivinilchlorido. Polivinilchloridas – plačiai naudojamas plastikas, iš kurio gaminamos apdailos medžiagos, vamzdžiai, automobilių salonų detalės, izoliacinės elektros laidų medžiagos ir kt.
Vinilinės grindys rinkoje žinomos jau kelis dešimtmečius, tačiau jų savybės kasmet vis tobulėja. Plačiausiai naudotos visuomeninės paskirties patalpose, pastaruoju metu vinilinės grindys vis dažniau užkariauja ir namų erdves.
Vinilinių grindų struktūra
Kaip ir laminatas, vinilinės grindys yra sudarytos iš kelių (kartais net ir 5–6) sluoksnių:
- PVC pagrindo. Jis papildomai sustiprinamas papildomomis medžiagomis, padidinančiomis atsparumą trinčiai, padedančiomis išvengti įspaudų nuo baldų kojelių, aukštakulnių ir t. t.
- Sutvirtinamųjų sluoksnių. Jie dangai suteikia elastingumo, laidumo ir kt.
- Dekoratyvinio sluoksnio, suteikiančio dangai tam tikrą atspalvį ir tekstūrą. Taip pat dėl šio sluoksnio vinilinės grindys tampa blizgios arba matinės.
- Apsauginio poliuretaninio sluoksnio, kuris palengvina grindų priežiūrą bei dar labiau padidina atsparumą trinčiai.
Vinilinių grindų rūšys
Vinilinės grindys skirstomos pagal montavimo būdą, formą ir atsparumą dėvėjimuisi (23–43 klasės).
Montavimo būdas | Forma | Dėvėjimasis (klasė) |
Klijuojamosios: naudojami klijai. | Ruloninės vinilinės grindys: jos skirtos didelėms patalpoms; ruloninę dangą būtina klijuoti. | Buitinė (nuo 23 iki 31) klasė: šios klasės vinilinės grindys tinka gyvenamosiose patalpose, kur vaikštoma santykinai nedaug. |
Su užraktu, jungiant tarppusavyje kaip ir laminatą ar parketlentes. | Lentelės (vinilinis laminatas). Dažniausiai lentelės būna medienos imitacijos. Lentelių plotis – iki 190 mm, ilgis – iki 1300 mm. | Komercinė (nuo 32 iki 42) klasė: šios klasės vinilinės grindys tinka visuomeninės paskirties patalpose (biurai, gamybinės patalpos, parduotuvės, viešbučiai, viešojo maitinimo įstaigos ir kt.), kur judėjimo srautai dideli. Taip pat gaminamos ir 43 klasės vinilinės grindys, kurių apsauginis viršutinis sluoksnis – 0,3 mm storio, tačiau šio tipo dangų retai rasite parduotuvėse – danga užsakoma specialiai. |
Vinilinės plytelės. Dažniausiai jos būna kvadrato, stačiakampio formos, tačiau brangesnėse kolekcijose galima rasti išskirtinių formų ir raštų plytelių. |
Pramoniniams objektams ir viešosios paskirties pastatų grindims daugiausia skirtos klijuojamosios vinilinės grindys. Jos gali būti iškart gaminamos su klijų sluoksniu. Vidinėje pusėje yra celofanas, jį nulupus lentelę iškart galima klijuoti prie pagrindo. Tačiau tokio tipo vinilinės grindys yra pakankamai brangios, kartais – brangesnės nei grindų su užraktais.
Įprastos klijuojamosios grindys gali būti pigesnės, lyginant su turinčioms užraktus. Tačiau klijuojamoms grindims montuoti jau reikia meistrų pagalbos, be to, reikia įvertinti, kad kainuos klijai, o ir klijavimo paslauga atsieis panašiai tiek, kiek ir pačios grindys. Reikia įvertinti, kad klijuojamas grindis bus sunku išmontuoti, o prieš montuojant naujas vėl reikės naujo pagrindo.
Vinilinių grindų klasė
Grindų salono „Vokiškos grindys“ atstovas Arminas Tarabrinas pirmiausia pataria dėmesį atkreipti į grindų klasę.
Iki 31 klasės buitiniam vartojimui skirtų vinilinių grindų pats viršutinis sluoksnis yra 0,2 mm storio, tad tokia danga bus lengviau pažeidžiama. Buitinės klasės dangoms suteikiama 5–10 m. garantija. Tai reiškia, kad per nurodytą terminą grindys neturėtų susidėvėti.
Netikslu grindis rinktis vien tik pagal judėjimo intensyvumą (apkrovas): per kai kurias namų erdves galime praeiti ir po 50 kartų kasdien. Todėl ekspertas net ir namams siūlo rinktis 32–42 klasės vinilines grindis su užraktu. Jos priskiriamos komercinei klasei, tačiau nė vienas klientas, pasirinkęs vinilines grindis, jų keisti nenorėtų po 5 metų. 32–42 klasės vinilinių grindų viršutinio apsauginio sluoksnio storis yra nuo 0,25 mm. Šioms grindims jau suteikiama 10–15 m. garantija.
Pasak A. Tarabrino, geriausias pasirinkimas namams – vinilinės dangos su užraktu: jos labai lengvai montuojamos, nereikia samdyti meistrų grindims sudėti. Vinilinę dangą kloti labai paprasta: pavieniai dangos segmentai per užraktus jungiami tarpusavyje. Dangą galima pjaustyti, atskirtus segmentus lengva išsiardyti ir pasikeisti.
Tačiau tuo pačiu reikėtų atkreipti dėmesį, jog užraktas kartu yra ir silpnoji vinilinių grindų dalis, todėl joms reikia idealiai lygaus pagrindo, antraip danga gali lūžti per užraktą. Jei pagrindas nėra itin lygus, galima naudoti specialius paklotus:
- poliuretano pagrindą: įprastai jie būna ne storesni nei 1,5 mm;
- sutankintą XPS medžiagą.
Tik tokiu atveju vinilinė danga tarnaus labai ilgai, bus atspari smūgiams, o ir pats užraktas išlaikys krūvį.
Vienas svarbiausių kriterijų renkantis vinilines grindis – gamintojai
A. Tarabrinas pabrėžia, kad dar vienas svarbus kriterijus – kur vinilinės grindys pagamintos? Didžioji dalis vinilinių grindų pas mus atkeliauja iš Kinijos. Tai ne visada blogas pasirinkimas, nes daug gamintojų produkciją ir gaminasi šioje šalyje, tačiau laikosi visų ES aplinkosaugos reikalavimų.
Tad labai svarbu atkreipti dėmesį, ar gamintojai – žinomi, ar ne. Jei gamintojai nežinomi, labai sunku išsiaiškinti, kokia vinilinių grindų sudėtis. Pagrindinė grindų dalis – polivinilchloridas. Tam, kad jis būtų pagamintas kuo pigiau (nesilaikant ES standartų), naudojamas švinas, besikaupiantis organizme.
Jei gamintojai – žinomi, jų interneto svetainėse galima rasti oficialios informacijos, iš ko pagaminta danga, kokie jos sluoksniai ir t. t.
Jei gamintojai nenurodyti, taip pat nėra jokių garantijų, kad danga bus antistatiška. Be to, yra polivinilchloridų, kurie degdami išskiria labai nuodingas medžiagas: jų įkvėpus vos porą kartų netenkama sąmonės. Todėl specialistas pataria rinktis dangas, pagamintas iš sertifikuotų ir kuo ekologiškesnių medžiagų, kaip, pvz., „Classen“ gamintojo.
Kai jau pasirinksime sertifikuotų gamintojų grindis, kaip apskaičiuoti, kiek konkrečiai patalpai reikės dangos? A. Tarabrinas rekomenduoja paprašyti specialistų, kad jie apskaičiuotų reikiamą dangos kiekį, nes tai priklauso ir nuo rašto, ir nuo montavimo būdo. Įprastai prie patalpos dydžio (kv. m) reikia pridėti dar apie 10 –15 proc. dangos galimiems nuostoliams.
Vinilinės grindų dangos privalumai
- Atsparumas dėvėjimuisi. Viršutinis poliuretano sluoksnis saugo nuo trinties, įbrėžimų, blukimo, tad danga gali tarnauti iki 20–25 m.
- Puikus laidumas šilumai. Šiuo metu populiariausias sprendimas individualiuose namuose – grindinis šildymas. Iki šiol bene plačiausiai įrengiant šildomąsias grindis buvo naudojamos keraminės plytelės, tačiau jos suteikia mažiau jaukumo, o ir kaina – aukštesnė, lyginant su vinilinių grindų. Vinilinės grindys praleidžia šilumą geriau už parketlentes ir net kiliminę dangą.
- Puiki estetika – imituojama praktiškai bet kuri kita grindų danga: parketas (nuo tradicinių ąžuolinių, uosinių grindų iki riešutmedžio ar egzotinės medienos), keraminės plytelės, natūralus akmuo (granitas, marmuras ir kt.), betonas, cinkuotas metalas ir t. t. Taip pat vinilinė danga – bene plačiausiai pritaikoma norint įrengti modernias, vienetines grindis: ant dangos galima atspausdinti bet kokius piešinius ar ornamentus. Taip pat plati ir faktūrų įvairovė: galima įsirengti ne tik lygias, bet ir pašiauštas, pintas ir kitokias pageidaujamas grindis.
- Šilta, komfortiška danga. Keraminės plytelės yra šaltos, nemalonios liesti. Vasarą jos sušyla savaime, tačiau ankstyvą rudenį, vėlyvą pavasarį, kai namuose išjungiamas šildymas, po tokias grindis vaikščioti basomis nemalonu. O vinilinės grindys šiltos, jaukios bet kada – tiek ir namus šildant, tiek ir šildymo sezonui pasibaigus.
- Nekenksmingos žmogui ir aplinkai. Vinilinę dangą reikėtų įsigyti iš patikimų, sertifikuotų gamintojų – tuomet ji bus visiškai saugi.
- Lengva priežiūra – užtenka grindis plauti paprastu vandeniu.
- Hermetiškos – nebijo drėgmės, todėl puikiai tiks virtuvėje ar vonioje.
- Neslidžios savaime ir net ir tada, kai yra drėgnos.
- Geresnė garso izoliacija, palyginus su laminato.
- Antistatiškos – neleidžiančios statiniam krūviui kauptis ant paviršiaus, todėl saugios.
Vinilinių grindų trūkumai
Bene vienintelis vinilinių grindų trūkumas – mažesnis atsparumas deformacijoms dėl karščio. Vinilinė danga neatspari karščiui, todėl, pavyzdžiui, plaunant grindis su prietaisais, valančiais karštais garais, grindys gali deformuotis. Taip pat saugi temperatūra, jei įrengiamos šildomos grindys – 27–28 °C. Jei palaikoma aukštesnė temperatūra, deformacijų tikimybė taip pat didėja.