Susipažinkite: eklektiškas stilius

Eklektiškas stilius – tai įvairių stilių derinys, ieškant įkvepiančių kiekvieno jų idėjų, kuriant mažiau nuoseklų, bet patrauklų interjerą. Pažodžiui eklektiškumą iššifruotume kaip „sudėtą iš geriausių dalių“. Šis stilius labai patiks tiems, kurie populiariausiuose interjero stiliuose įžvelgia trūkumų ir svajoja apie įvairovę, nenori prisirišti prie vieno dizaino. Pirminis daugelio įspūdis pasidomėjus eklektišku interjeru – manoma, kad jis interjerui suteiks chaotiškumo, tačiau turint žinių ir gerai pastudijavus šio stiliaus kūrimo principus, interjeras atrodys subtiliai ir patraukliai. Eklektiškas stilius vis labiau domina kūrybiškus, nestandartiškai mąstančius žmones.

Eklektiško stiliaus principai ir pagrindinės idėjos:

 1. Sukurti namus, į kuriuos atėjus nekyla mintis „visa tai kažkur jau matyta“.
 2. Atrasti kažką tikrai savito, ko dizaineris negalėtų pasiūlyti kiekvienam klientui (t. y. sukurti tokį interjerą, kuris nevyrautų katalogų puslapiuose).
 3. Suteikti erdvei asmeniškumo: atskleisti, kas esate, kas jums patinka. Eklektiško stiliaus namai – tai kasdienybės testamentas, todėl didžiuodamiesi galite eksponuoti įvairius niekučius, stilingus suvenyrus ir vaikų darbelius (net jei jie neprimena aukštojo meno šedevrų). Svarbiausia – autentiškumas ir namų šeimininkų indėlis.
 4. Baldai – skirtingų stilių, bet juos jungia panašios proporcijos, atspalviai ar medžiagų tekstūros.
 5. Derinami skirtingų stilių šviestuvai.
 6. Kuriant šį stilių,  siekiama ne chaoso, bet harmonijos.
 7. Eklektiškame interjere gausu žvilgsnį prikaustančių elementų, kai tuo tarpu kitų stilių interjeruose pasirenkamos akcentinės detalės, o visa kita interjere tik joms akomponuoja.
 8. Tam, kad kambarys neatrodytų perkrautas, kambario centre turėtų atsirasti vienas už kitus ryškesnis ir dėmesį labiausiai koncentruojantis elementas. Tai gali būti didelis spalvingas paveikslas, nuotraukų ar reprodukcijų koliažas, pianinas, didelis kabantis šviestuvas, ryškių raštų sofa ir pan.
 9. Itin tinka nudėvėti, trūkumų turintys baldai, grindys – seni elementai derinami su naujais.
 10. Turėdami per mažai žinių, nepasidomėję, pernelyg skubėdami sukursite ne eklektiško stiliaus interjerą, bet greičiau chaosą ir netvarką. Tad įkvėpimo semkitės internete, kruopščiai viską suplanuokite, vizualizuokite, o tada imkitės realių veiksmų.
Šaltinis: Pinterest.com

Eklektiško stiliaus pagrindas – spalvos

Eklektiškas stilius tiesiog neįsivaizduojamas be spalvų jos ryškios, bet ne lėkštos – prigesinta oranžinė, smaragdinė žalia, medienos, žydra turkio, tamsiai mėlyna, ruda ir kt. Jei interjerą kuriate patys ir pasitikite savo skoniu, galite iš karto rinktis ryškias spalvas. O jei kiek abejojate dėl akį rėžiančio ryškumo, rinkitės baltos, kreminius, pilkšvus, rusvus, žalsvus, melsvus ir juodos tonus.

Šaltinis: Pinterest.com

Tad visai drąsiai galima pasitelkti mažiau radikalius spalvinius sprendimus: pavyzdžiui, interjere gali vyrauti juodos ir baltos atspalviai. Būtent sąmoningai pasirinkta spalvų paletė padės suderinti skirtingus stilius ir žanrus. Sukūrę tinkamą spalvų schemą, tarp pavienių erdvės elementų sukursite ryšį – juk eklektiško stiliaus interjere gausu skirtingų baldų, modelių.

Šaltinis: Pinterest.com

Taip pat galite erdvę kurti pagal giminingus tonus: rinktis jūros įkvėptą paletę, ryškios geltonos tonus, kuriuos derinsite su šviesiomis pastelinėmis spalvomis. Svarbiausia, kad interjeras nebūtų nuobodus, blankus. Spalvos kambariui turi suteikti gyvumo.

Baldų komplektams – NE

Pirmasis žingsnis artėjant eklektiško stiliaus link – atsispirti norui įsigyti baldų komplektą (valgomojo stalą ir kėdes, svetainės kietuosius baldus, sofą su foteliais, miegamojo lovą ir tokio pas stiliaus spinteles ir kt.). Nors tai vienas paprasčiausių būdų apstatyti kambarius, tačiau tuo pačiu rizikuojate namus paversti parodų sale. Geriau paieškokite skirtingų, tačiau tarpusavyje gražų kontrastą kuriančių baldų. Derinant baldus, pagrindinės gairės išlieka – pavyzdžiui, kėdės turėtų būti panašios tekstūros ar artimų spalvų. Taip pat galima naudoti daugiau baldų (pavyzdžiui, mažą akcentinį staliuką),kad geriau į visumą sujungtumėte atskirus baldus.

Gerokai teks pasukti galvą svarstant, kaip suderinti ne itin derančius baldus – seną medinį stalą, modernaus stiliaus kėdes, Provanso stiliaus TV staliuką ar retro sofutę. Beje, net ir plastikas ir mediena eklektiškame stiliuje – visai neblogai derančios medžiagos.

Valgomajame bandykite derinti du skirtingus stilius: įsigykite modernaus stiliaus stalą ir klasikinio stiliaus kėdes, ar atvirkščiai.

Šaltinis: Pinterest.com

Į bendrą visumą sujungti kelių skirtingų laikotarpių baldai, detalės ir skirtingų tekstūrų medžiagos

Kaip minėta, eklektiškas stilius žavus tuo, kad galite be baimės „suporuoti“ šiuolaikinę kėdę ir 1920-ųjų paryžietiškojo „Artdeco“ stiliaus stalą. Tikėtina, kad šiame interjere galėsite pritaikyti iš močiutės paveldėtą lovatiesę ar staltiesę. Beje, labai patariama užsukti ne tik į naujų baldų parduotuves, bet pasidairyti ir antikvariatuose ar bagažinių turgeliuose.

Puikiai pasiteisina kelių skirtingų tekstūrų elementų derinimas tarpusavyje. Pavyzdžiui, dizaineriai, kuriantys eklektiško stiliaus interjerą, prie šviesios lovos linkę derinti storą megztą lovatiesę. Maišoma daugybė tekstūrų – aptakūs, blizgūs paviršiai su aksominės pagalvėlėmis, natūraliu kailiu, drobe ar tapetais. Jei prie širdies tamsių tonų ne per saldus interjeras, raudonas plytas galite derinti su tamsiais metalais. Norintiems šiek tiek daugiau prabangos interjere patariama lakuotus baldus derinti su minkštais audiniais, pavyzdžiui, aksomu.

Iš kur semtis įkvėpimo renkantis namų tekstilę, kitas interjero detales?

 1. Iš egzotinių augalų, gėlių motyvų.
 2. Iš tautinių drabužių (skarų, kilimų) spalvingų raštų.
 3. Gyvūnų kailio raštų.
 4. Geometrinių figūrų.
 5. Iš vasarnamių interjero dekoro.

Apibendrinant, eklektiškas stilius tinka laisvoms, kanonų nesuvaržytoms asmenybėms. Jei sukurtas interjeras patinka jums (ne kaimynui, draugui ar giminaičiui), tuomet tikslas pasiektas. Eklektiškas stilius – ir vienas sparčiausiai kintančių, mažiausiai statiškų, tad galėsite kurti naujus derinius ar seniesiems daiktams bei baldams sugalvoti naują paskirtį. Tam, kad interjeras netaptų kičinis, visgi patariama rinktis esminius vieno ar dviejų stilių elementus ir juos papildyti smulkesniais kitų stilių akcentais. Pritariame ir minčiai, kad eklektišką stilių sukurti sudėtinga net ir interjero dizaineriams, nes ribą tarp skoningumo ir kičo gana lengva peržengti, tad jei nesate tikri, geriau paieškokite šio stiliaus tendencijas perpratusio interjero meistro.