Vonios praustuvai.. Viskas čia paprasta.. Ar tikrai?
Tikriausiai pamanysite: „kam šita apžvalga reikalinga..?! Juk praustuvas voniai yra tiesiog praustuvas ir viskas tuom pasakyta..“. Dalis tiesos tame yra – tačiau kodėl jų kainos taip skiriasi? Kokia medžiaga tinkama Jums? Kokios dalys techniškai privalomos, norint naudoti praustuvą?
Iš tiesų, kuomet susidursite su visa esama pasiūla, galite nustebti nuo pasirinkimų ir modifikacijų gausos. Kai nežinai ko ieškai, net ir didelis pasirinkimo kiekis nepadeda rasti to vienintelio. Žinojimas ne tik kam perkate praustuvą, tačiau ir kokia pasiūla Jūsų laukia labai palengvins praleistą laiką vonios įrangos salone ar elektroninėje parduotuvėje.
Taigi, kavos ar arbatos puodelis ir 10 minučių pasiruošimo prieš įsigyjant vonios kriauklę!
Praustuvų tipai
Po stalviršiu montuojami (iš apačios)
Šio tipo praustuvai montuojami prie apatinės stalviršio dalies, išpjovus reikiamą angą. Dažniausiai praustuvai tvirtinami silikonu bei laikikliais (kabliukais), kurie tvirtinami varžtais, prie stalviršio. To tikrai pakanka, jog Jūsų praustuvas nelėktų žemyn besiprausiant.
Privalumai: Praustuvai patogūs, dėl priežiūros – tereikia išvalyti praustuvo vidų. Šie praustuvėliai labai tinka minimalistiniam stiliui bei sukuria vientisumą vonios kambaryje. Beje, labai patogu nuvalyti aptaškytą stalviršį, nustumiant vandenį tiesiai į praustuvą.
Trūkumai: Bendra sprendimo kaina išauga, lyginant su įprastais praustuvais. Kodėl? Būtinai atsiminkite, jog praustuvai montuojami tik į drėgei atsparius stalviršius, todėl laminuotos drožlių plokštės čia netiks!
Pastatomas ant stalviršio
Tai praustuvas, montuojamas ant stalviršio, paruošiant angą tik ventiliui. Praustuvas tvirtinimas silikonu. Tiesa, vistik yra keletas vietų apmąstymams – nors praustuvas nereikalauja drėgmei atsparaus stalviršio, tačiau pats dubuo neturi angų maišytuvui, tad jį teks tvirtinti stalviršyje arba montuoti potinkinį variantą sienoje.
Pirmu atveju, tuomet Jums tikrai reikės drėgmei atsparaus stalviršio, nes vandens nutekėjimai šalia maišytuvo tikrai bus. Antruoju atveju, turite iš anksto numatyti kokiu atstumu stovės praustuvėlis ir kokio aukščio jis bus. Taip pat reikės pasirūpinti potinkine maišytuvo dalimi iš anksto, dar ruošiant sienas. Būtinai įvertinkite šias pastabas – tuomet išvengsite galvos skausmų ir neracionalių sprendimų!
Privalumai: Tai vieni gražiausių sprendimų, formuojantys vonios kambario stilių. Gana patogūs naudojimui. Yra tekę girdėti, jog jei dubuo pakankamai didelis ir gilus, jame maudomi ir mažyliai!
Trūkumai: Kaip jau minėjome, visgi reikia kruopščiau atlikti namų darbus prieš įsigijant tokį praustuvą. Valymas kiek sudėtingesnis, lyginant su kitų tipų praustuvais.
Pakabinami praustuvai
Tai populiariausias sprendimas, dėl kainos, variacijos ir patogaus montavimo. Jie tvirtinami varžtais tiesiai prie sienos. Trumpas pastebėjimas! Jei Jūsų siena bus tik gipskartonio ar tiesiog neturi tvirto pagrindo, siūlytume pasidairyti galimybių sumontuoti praustuvo potinkinį rėmą.
Privalumai: Tinkamo dydžio pakabinamas praustuvas su stilingu chromo spalvos sifonu suteikia estetinį grožį bei atidengia grindų plotą po juo, todėl puikiai tinka mažiems vonios kambariams, kur erdvės pojūtis itin reikalingas.
Trūkumai: Jei pats praustuvėlis neturi plokštumos daiktams, tai tampa šiokiu tokiu nepatogumu. Kitas dalykas – nėra vietos sandėliuoti vonios reikmenis.
Pastatomi ant grindų praustuvai
Tai retenybė mūsų vonios kambariuose. Nors sprendimas tikrai įdomus, tačiau reikalaujantis ne tik kur kas daugiau finansų, tačiau ir erdvaus vonios kambario. Pripažinkime, retas mūsų turi tokį vonios kambarį, jog galėtų jame laisvai pasivaiksčioti bei turėti krėslus, laisvai pastatomas vonias ir panašius erdvaus kambario elementus..
Šie praustuvai parduodami kaip vienetai su visa išbėgimo sistema ir yra montuojami prie grindų.
Baldinis praustuvas (montuojamas ant spintelės)
Dažniausiai šie praustuvai sukurti tos pačios serijos spintelėms. Galima įsigyti jau ir komplektus. Na Lietuvoje žinomas faktas, jog mūsų darbštieji baldininkai pagal praustuvą pagamina ir spintelę. Tai galbūt nėra pats pigiausias pasirinkimas, tačiau tikrai individualus ir išpildo kiekvieno mūsų poreikius.
Renkantis komplektus, svarbu atkreipti dėmesį į gamintoją, jo suteikiamas garantijas bei naudojamas medžiagas bei komponentus. Pasirinkti kokybišką prekę šiuo atveju itin svarbu, nes ne kartą teko girdėti apie po pusmečio ar metų „išpūstas“ spinteles.. Taip neturėtų būti, nes vonios kambariui gaminami produktai būtinai turi būti paruošti drėgmei.
Privalumai: Tai geras sprendimas taupantiems laiką – gamintojai parduoda dažniausiai standartinius dydžius, komplektais, todėl nereikia rūpintis suderinamumu, pagaminimu, atskirais pristatymo terminais.
Trūkumai: Jau mūsų minėtas, gamintojo pasirinkimas gali tapti iššūkiu, ieškant kainos ir kokybės santykio. Praustuvėlis neturės tiek vietos daiktų pasidėjimui, kiek turėtų stalviršis. Vokiečių bei skandinavų gamintojų vonios baldų kainos dažnai prasilenkia su galimybėmis (nors tikrai yra išimčių!).
Praustuvų medžiagos
Keramika
Bene populiariausias pasirinkimas tarp visų medžiagų. Tikriausiai taip yra dėl geros higienos bei lengvos priežiūros (keramika turi gana lygų paviršių, kas leidžia nešvarumams lengvai nuslysti). Keramika nėra itin brangi medžiaga, todėl praustuvų pasirinkimai gali svyruoti nuo keliasdešimt eurų.
Žinoma, kaip ir kiekvienas produktas, jų kainos gali perkopti ir kelis tūkstančius, kuomet kalbame apie keramiką, su papildomomis priemaišomis, spalvomis ir padengimais. Juolab, kainą lemia ir praustuvo dydis, jo formos.
Marmūras
Taip pat labai populiarus pasirinkimas. Tikriausiai tai lemia kaina ir patraukli išvaizda. Iš esmės tai patvari medžiaga, o gamintojai šiuo laikotarpiu gana smarkiai ištobulino medžiagos trūkumus. Jei kažkada tai buvo porėto paviršiaus praustuvai, įgeriantys nešvarumus, šiandien, patikimi gamintojai rado priemaišas, poliravimo technologijas, jog galėtų pasiūlyti itin lygų paviršių. Manome, jog tai lygiavertis varžovas keramikos gaminiams.
Mediena
Mediniai vonios praustuvai savo populiarumu smarkiai nusileidžia visoms medžiagoms. Iš esmės, tai gana kokybiška medžiaga, šilta, tačiau gana sunkiai priderinama prie vonios kambario interjero. Tikriausiai tai būtų šaunus pirkinys įrengiant sodybos vonios kambarį.
Renkantis šią medžiagą bus gana nedidelis ir produktų pasirinkimas, todėl tikėtina, jog kokybiškų daiktų kainos bus gana aukštos. Ieškodami inernete aptikome tik kelis salonus, siūlančius tokio tipo produktus.
Nerūdijantis plienas
Ar kas nors apskritai renkasi tokią šaltą medžiagą į vonios kambarį?! Iš ties, nors tai ir labai patvari, higieniška medžiaga, tikriausiai nedaugelis apie ją pagalvojote. Dažniausiai tokie sprendimai įgyvendinami dvejais atvejais: a) praustuvas viešai erdvei ir b) praustuvas Jūsų skalbykloje (kas išties yra labai patogu, nes nerūdijančio plieno plautuvės gali būti gana gilios. Dėl paklausos ir nerūdijančio plieno praustuvų pardavėjų gana mažas pasirinkimas.
Praustuvų „super galios“
Kalbant apie „super galias“ t.y. galimus papildomus privalumus, bene ryškiausiai išsiskiria papildomos dangos ant keraminio paviršiaus. Dauguma žinomesnių gamintojų (Villeroy&Boch, Laufen, Duravit, Ifo ir kt.) siūlo už papildomą mokestį įsigyti to paties modelio praustuvą, tačiau dengtą „nano“ (jei taip galima teigti) danga. Kiekvienas gamintojas suteikia jam skirtingą pavadinimą, tačiau bendrai kalbant, tai nepermatoma, mikroskopinė danga, padengianti praustuvo keramikos paviršių.
Kodėl tai naudinga? Vanduo nubėgęs lengviau nuo paviršiaus nepalieka kalkių pėdsakų, o nešvarumai nusivalo nenaudojant chemijos. Sprendimas, labai panašus į nano dangą (avalynės impregnantą), kuomet nuo nupuršktos avalynės vanduo nubėga tarsi nuo žąsies. Neapsigaukite! Tai tik pavyzdys, kadangi danga, kuria dengiama keramika neparduodama atskirai, o jos veikimas tikrai ne vieniems metams.
Techninė informacija (priedai, detalės)
Praustuvo pilnam funkcionavimui reikalingi keli elementai (apie maišytuvą pakalbėsime kitame straipsnyje) – Tai sifonas ir ventilis. Kaip visuomet, pasikartosime, jog santecnikos įsigyjimas yra gana subtilus reikalas, kuomet nesi santechnikas ar įrangos pardavėjas. Pasirinkimuose slypi detalės.
Sifonas
Praktiškai visuomet tai bus atskirai perkama prekė. Ji reikalinga, praustuvo pajungimui prie kanalizacijos. Šiek tiek plačiau padiskutuosime ateityje, tačiau dėl individualumo, šios dalies praustuvų gamintojai į komplektą nededa. Jūs galite rinktis po tinku montuojamą, butelinį ar įprastą sifonus. Lygiai taip pat – plastiko baltą, plastiko chromuotą, žalvarinį ir taip toliau… Pagrindinis dalykas – visi jie turi standartinį pajungimą, todėl problemų kilti neturėtų.
Ventilis
Ne visuomet šis priedas būna praustuvo komplektacijoje dėl labai paprastos priežasties – tai maišytuvo dalis! Kuomet perkate praustuvo maišytuvą, jis dažniausiai turi mažą, nelabai pastebimą svirtelę korpuso gale. Ši svirtelė atidaro/uždaro ventilį praustuve (jei norite pripildyti praustuvą vendeniu). Dėl šios priežasties, maišytuvo gamintojas suteikia standartinį, chromuotą (dažniausiai) ventilį. Žinoma, visuomet yra išimčių ir galimų variacijų, todėl svarbu žinoti savo poreikius ir juos aptarti su konsultantais ar santechnikais.
Ventilio pajungimas taip pat standartinis, todėl bėdų, pajungiant prie sifono, kilti neturėtų. Visuomet pasidomėkite perkant! Gali nutikti taip, jog nei praustuvas nei maišytuvas neturės ventilio, tuomet jį teks pirkti papildomai, todėl visuomet žinokite, jog ši detalė Jums būtina ir reikia apie tai pasidomėti pas pardavėją.