Planuojame pirkti roletus: nuo ko pradėti?

Tradicines užuolaidas pastaraisiais metais vis dažniau pakeičia naujoviški langų „drabužiai“ – žaliuzės, romanetės ar be konkurencijos laimintys roletai.
Jie – patogūs, estetiškai atrodantys, santykinai nebrangūs, lengvai prižiūrimi ir ant jų nesikaupia dulkės ir žiedadulkės, provokuojančios alergijas.

Taigi, nuo ko pradėti rinktis roletus ir ką svarbu žinoti?

Kokio dydžio langai jūsų namuose?

Roletai puikiai tinka ne tik mažiems palėpių ar vonios kambarių langams, bet ir 2×2 m ir didesniems svetainės ar valgomojo vitrininiams langams.
Patiems išmatuoti langų dydį ir pasirinkti reikiamo dydžio roletus gali būti sudėtinga, todėl juos gaminančių įmonių darbuotojai atvyksta į namus ar biurą ir išmatuoja langų dydį.

Roletų funkcionalumas: kokie labiausiai tiktų?

Roletai pirmiausia atlieka apsauginę ir estetinę funkcijas. Vieni juos renkasi kaip langų puošmeną, kiti nori patalpas apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir nepageidaujamų praeivių žvilgsnių, ypač sutemus, taip pat ir šalčio skverbimosi. Kai kurie roletai saulės šviesą praleidžia tik iš dalies, kiti ją visiškai blokuoja ir patalpą užtamsina aklinai. Tačiau vargu, ar reikia būti tokiems radikaliems: šiuolaikiniai roletų gamintojai gali pasiūlyti ir roletų, kurie ne visiškai riboja šviesos srautą, o iš išorės patalpoje esančių žmonių nematyti: galima įžiūrėti tik jų siluetus.

Verta įsidėmėti, kad galima užsisakyti pačių įvairiausių roletų

Roletai „diena–naktis“. Tai vienas universaliausių pasirinkimų. Gaminant šio tipo roletus naudojami du medžiagos sluoksniai: vienas – skaidresnis, kitas – tankus. Juostelėms persidengiant roletai suteikia privatumo, o dienos metu, juosteles nustatant vienodoje padėtyje, į patalpas patenka natūrali dienos šviesa.

Foto roletai. Siekiantys išskirtinumo ir norintys realizuoti naujas, netikėtas idėjas, gali rinktis foto roletus. Ant roletų specialiu spausdintuvu gali būti perkeliama pageidaujama nuotrauka ar bet koks spalvingas paveikslėlis.

Iš apačios užtraukiami roletai. Taip pat gaminami ne tik tradiciniai iš viršaus į apačią nuleidžiami, bet ir iš apačios į viršų specialiais laikikliais užtraukiami roletai. Jie ypač tinka gyvenantiems pirmajame daugiabučio aukšte. Roletai apsaugos nuo nepageidaujamų žvilgsnių, tačiau visiškai neužtamsins patalpos: šviesa pateks pro roletų viršų.

Kas dar svarbu?

  • Roletų valdymo mechanizmai. Roletai gali būti valdomi specialiu rankiniu mechanizmu arba automatiniu būdu: tokiu atveju roletai komplektuojami su specialiais nuotolinio valdymo pulteliais ar tiesiog valdomi išmaniuoju telefonu.
  • Montavimo būdas. Roletai gali būti montuojami ant pačių langų rėmų arba ant sienos.

Tinkamiausi roletų audiniai ir spalvos

Roletus gaminančios įmonės įprastai pateikia net iki kelių šimtų audinių pavyzdžių, todėl dar iki specialistui atvykstant į namus matuoti langų patariama pagalvoti, kokių roletų norėtumėte, pasidairyti po katalogus. Tačiau galutinį sprendimą priimkite tik apžiūrėję roletų audinius gyvai: 9 iš 10-ies pirkėjų, gavę internetu įsigytus roletus, nusivilia, nes spalva kompiuterio ar telefono ekrane ir realybėje skiriasi. Jei roletų audinių negalite apžiūrėti gyvai, paprašykite pasirinktos įmonės atstovų bent atsiųsti kelių pasirinktų audinių pavyzdžius.

Taip pat vertėtų pagalvoti ir apie spalvas. Pagal kokius kriterijus pasirinkti roletų spalvą?

Roletai įprastai derinami prie:

  • bendrų interjere vyraujančių spalvų ar ryškesnės akcentinės spalvos (pasirenkamos tam tikros spalvos interjero detalės – pagalvėlės, paveikslai, kilimai, kita tekstilė ir taip pat roletai);
  • langų atspalvio (pavyzdžiui, jei langai balti, gražiai derės šviesaus atspalvio roletai, ir atvirkščiai);
  • užuolaidų spalvos. Gana dažnai vienoje patalpoje langai dekoruojami ir roletais, ir užuolaidomis ar net kabinamos dieninės užuolaidos, o roletai atstoja naktines, tad tokiu atveju reikėtų paderinti užuolaidų ir roletų spalvas ir audinius;
  • sienų atspalvio;
  • baldų: kartais roletai tarsi atkartoja minkštųjų baldų spalvinę gamą ir raštus.

Pastaruoju metu daugelis audinių, iš kurių gaminami roletai, yra atsparūs ultravioletiniams spinduliams ir blukimui, taigi be baimės galite rinktis tiek vyšninės, tiek ir juodos spalvos naujuosius langų drabužius. Kiek daugiau gali blukti natūralios žaliavos (pavyzdžiui, linas), tačiau gaminant roletus jos naudojamos retai.