Pasidaryk pats. Prieskonių auginimas virtuvėje

PRIESKONIAI VIRTUVĖS INTERJERE

 

 

Nuolat pavydžiai nužvelgiate ant kaimynų palangių išsirikiavusius prieskonių vazonėlius? Bet tokį žolelių „darželį“ galite turėti ir Jūs! Idėjai įgyvendinti reikia nedaug laiko ir piniginių sąnaudų. Negana to, visa nesvarbu, ar gyvenate daugiabutyje, ar individualiame name, nes toks prieskonių „darželis“ gali įsikurti bet kurioje virtuvėje!

Sodinimui reikės…

Prieskonių rikiuotė ant virtuvės palangės – toli gražu ne vienintelis būdas auginti prieskonines žoleles. Pateikiame kelias idėjas, kurias įgyvendinę galėsite džiaugtis originaliu, išskirtiniu, funkcionaliu bei labai dailiai atrodančiu prieskoninių žolelių „darželiu“. Bet nepriklausomai nuo to, kurią idėją pasirinksite, kiekvienam iš variantų reikės: prieskonių sėklų ir prieskoninėms žolelėms tinkamos žemės. Sodinimo ir auginimo instrukcijos paprastai pateikiamos ant sėklų pakuotės – nebus nieko sudėtingo, jei jomis vadovausitės.

Prieskoninės žolelės stiklainukuose

Tokiai idėjai įgyvendinti Jums reikės:

  • medinių lentų;
  • apdailos priemonių lentoms: grunto (nebūtinas, bet pailgina lentų eksploataciją ir reprezentatyvumą), dažų arba lako (priemones, jų spalvinę gamą rinkitės pagal savo norus, interjere vyraujančią spalvų paletę);
  • stiklainukų ir laikiklių bei varžtelių jiems pritvirtinti prie lentų, o lentas – prie sienų.

Tiesa, jei tvirtinsite daugiau lentų ir nenorite sienoje pridaryti daug skylių, siūlome išeitį – virš visos kompozicijos visgi teks padaryti 1–2 skyles, o lentas tarpusavyje sujunkite tvirtomis grandinėlėmis ar virvėmis, kurias užkabinsite prie viršuje esančiose skylėse įsuktų varžtų ar kilpučių.

Dažai arba lakas lentoms leis pasitelkti kūrybiškumą ir varijuoti nuo sendintos medienos įvaizdžio iki modernaus, ryškaus. Laikiklius rekomenduojame rinktis metalinius – medžio ir metalo tandemas visada atrodo stilingai. Pasirinkę plastikinius sutaupysite, bet su plastiku ir medžiu vyrauja itin plonytė riba tarp stiliaus ir beskonybės.

Lentas tvirtinkite prie sienos – pasirinkite tokią, ant kurios augdamos prieskoninės žolelės gaus pakankamai šviesos. Galimas vertikalus arba horizontalus lentų tvirtinimas. Kurį variantą pasirinkti, priklauso nuo Jūsų poreikių, baldų ir kitų interjero detalių virtuvėje, laisvos erdvės ant sienos.

Toks prieskonių „darželis“ tobulai derės rustic ar Provanso stiliaus virtuvėje, juo labiau jei lentoms suteiksite sendintos medienos įvaizdį. Stiklo, medžio ir metalo derinys populiarus minimalistinio stiliaus interjere, todėl toks prieskonių „darželis“ puikiai įsilies ir į minimalistinio stiliaus virtuvę, tik medienai rinkitės derančią spalvą – gal pilkšvą, baltą ar rudą? Tai bus itin praktiškas sprendimas mažai virtuvei, nes neužims daug erdvės. Dar šis prieskonių auginimo virtuvėje sprendimas derės skandinaviško, industrinio stiliaus interjeruose.

Prieskonių auginimas loveliuose 

 

Šiai idėjai įgyvendinti Jums reikės:

  • lentos (siūlome rinktis juodą lentą, ant kurios galima rašyti kreida – atrodys originaliai ir labai patogu susirašyti prieskonių, kuriuos auginate, pavadinimus);
  • lovelių ir laikiklių bei varžtelių jiems pritvirtinti prie lentos, o lentą – prie sienos.

Tikėtina, daugiausia klausimų kels dilema, kokius lovelius rinktis. Siūlome paprastą, elementarų ir labai patogų variantą – lietaus sistemos nuvedimo dalis – lakatus, kurie yra pusapvaliai ir puikiai tiks šiam reikalui. Negana to, ir dėl laikiklių nereikės sukti galvos – juos taip pat rasite parduodamus prie lietaus nuvedimo sistemos ir idealiai tinkančius Jūsų pasirinktiems latakams. Nepamirškite specialių detalių latako galams – jos uždarys lovelio kraštus.

Lovelius galite rinktis plastikinius, bet visgi metaliniai bus geresnis pasirinkimas, be to, universalesnis – metalas derės prie daugelio interjero stilių. Jei visgi rinksitės plastikinius, teikite prioritetą kokybei ir solidžiai išvaizdai.

Prieskoniai tokiuose loveliuose labai harmoningai įsilies į daugelio interjero stilių virtuves, pavyzdžiui, minimalistinę, lofto stiliaus, skandinavišką, industrinę, boho stiliaus. Tamsių atspalvių, kokybiški plastikiniai loveliai derės modernaus stiliaus virtuvės interjere.

Papuoškite virtuvės langą

Idėja pareikalaus labai mažai investicijų ir bus paprastai įgyvendinama. Negana to, taip auginami prieskoniai gaus tikrai pakankamai natūralios šviesos. Idėjai įgyvendinti Jums reikės:

  • užuolaidų karnizo –skersinio;
  • skersiniui skirtų tvirtinimo elementų;
  • vazonėlių;
  • laikiklių vazonėliams (kabliukų tipo – jų vieną galą užkabinsite už skersinio, kitą – už vazonėlio). Jei vazonėliai neturi vietų laikikliui užkabinti, galima padaryti skylutes.

Tai bus puiki idėja virtuvėms, turinčioms didelius langus. Jei langas mažas – idėja nepasiteisins: pirma, vazonėliai bus per daug masyvūs ir atrodys negražiai, antra, prieskoniams, galimai, stigs šviesos. Skersinį tvirtinkite maždaug per lango vidurį. Galite skersinio galus tvirtinti prie lango angokraščio arba skersinį pakabinti ant metalinių grandinėlių ar storos virvės, kurias pritvirtinsite lango angokraščio viršutinėje dalyje (tuomet skersinis su vazonėliais kabės).

Skersinio ir vazonėlių medžiagas reikėtų suderinti, t. y. jei skersinis metalinis, tokius rinkitės ir vazonėlius, jei skersinis iš plastiko, tiks plastikiniai vazonėliai.

Ši idėja tobulai įsilies rustic, skandinaviško stiliaus virtuvėse. Jei rinksitės medžiagas iš metalo, tai šį prieskonių darželį nepriekaištingai priderinsite industrinio ar net Art Deco stiliaus virtuvės interjere. Pasirinkę tokias medžiagas kaip žalvaris ar paauksuotas detales šiuos vazonėlius įkomponuosite ir prabanga, estetika dvelkiančiame klasikinio stiliaus interjere. O štai pasirinkus melsvus, puošnius ar sendinto metalo vazonėlius tokia kompozicija tobulai derės Provanso stiliaus virtuvėje.

Tai tik kelios idėjos prieskonių auginimui virtuvėje. Gal patiko kažkuri iš šių, o gal jos įkvėpė sukurti savitą kompoziciją? Žalumynai įneš gyvumo ir žavesio kiekvieno stiliaus virtuvei, svarbu pasirinkti tinkančias medžiagas!