Nematomos durys – tobulas sprendimas minimalistiniam interjerui

Nematomos durys (kitaip – integruojamos arba paslėpto montavimo durys) išskirtinės tuo, kad jų varstomoji dalis (varčia) sumontuota vienoje plokštumoje su siena, o durų staktos nesimato, tad interjere jos tampa mažiau pastebimos – matomas tik durų kontūras. Šio tipo durys puikiai tinka norintiems sukurti minimalistinį nereikalingomis detalėmis neperkrautą interjerą.

Tokio tipo durys montuojamos patalpose, kurių įėjimas turėtų būti nematomas, o į patalpų paskirtį paprastai neatsižvelgiama.

Pasak vidaus ir lauko durų prekybos įmonės „Loza-Baltija“ direktorės Natalijos Vėlyvienės, teigti, kad nematomos durys yra itin populiarios, būtų nedrąsu, tačiau jų pardavimai stabiliai sudaro bent 10–15 proc. visų vidaus durų pardavimų:

Daugiausia jas renkasi jauni žmonės, pasiruošę eksperimentuoti, o taip pat besinaudojantieji dizainerių paslaugomis. Dizaineriai labai mėgsta savo projektuose diegti naujoves, kurias galėjo pamatyti vakariečių kūrėjų darbuose.

Nematomų durų gamybos ir montavimo ypatumai

 

Iš ko gaminamos nematomos durys?

Nematomų durų varčios gali būti gaminamos iš medienos karkaso, kaip durų užpildas dažniau naudojami koriai. Ant medinio karkaso klijuojamos MDF plokštės. Kai kurie gamintojai iš anksto siūlo įsigyti jau paruoštas, t. y. dažytas, faneruotas, veidrodines ir kitokias varčias. Papildomai durys dengiamos atsižvelgiant į kliento poreikius ir interjero stilistiką.

Montavimo ypatybės:

  • Sienoje sumontuojama speciali aliuminio stakta.
  • Pabaigus sienas sumontuojama durų varčia.

Varčia įstatoma. Jei varčia pirkta nedažyta, ją reikės padengti dažais.

Nematomų durų privalumai ir trūkumai

 

Privalumai:

  • Minimalistinis, ypač estetiškas sprendimas. Nematomos durys – be apvadų ir tradicinių staktų, todėl tampa funkcine interjero dalimi, puikiai susilieja su aplinka.
  • Nestandartiniai projektai. Vienas iš didžiausių privalumų – galimybė rinktis nestandartinio dydžio – net iki kelių metrų aukščio – nematomas duris. Taip pat reprezentacinėse erdvėse (pavyzdžiui, svetainėje) naudojant nematomas duris galima paslėpti įėjimą į drabužinę arba tamsųjį kambarėlį.
  • Plačios nematomų durų apdailos galimybės. Nematomas duris galima dažyti, ant jų klijuoti tapetus, puošti dekoratyvinėmis plokštėmis, dengti lukštu, galima rinktis variantą „du viename“ – duris-veidrodį ir t. t. Taigi, nematomos durys gali puikiai atkartoti sienos, kurioje jos ir sumontuotos, apdailą.
  • Santykinai paprastas atnaujinimas. Nematomas duris nesudėtinga atnaujinti, bet tik su sąlyga, kad jų apdaila yra identiška sienų apdailai ir buvo atliekama tiesiai ant objekto, o ne gamykliniu būdu, t. y. galima naujais tapetais arba perdažyti sienų dažais.
  • Sandarumas prilygsta įprastų durų. Pasak N. Vėlyvienės, nematomų durų izoliacinės savybės niekuo nesiskiria nuo paprastų durų. Pagerinti jas galima panaudojus akustinį slenkstį ir į vidų įmontavus ekstruzinę plokštę. Bet reikia turėti omenyje, kad tokiu atveju varčios svoris padidės mažiausiai 16 kg, o tai papildomai apkraus vyrius ir staktą. Taip pat svarbu paminėti, kad durys svarbios patalpų ventiliacijai, o mechaninis slenkstis užvers ventiliacinę angą tarp durų ir grindų, dėl to kambariai pradės „dusti“. Kai teigia specialistė, užsakant akustines duris visa tai būtina apgalvoti.

Trūkumai:

  • Tinka ne visais atvejais. Apie nematomų durų montavimą reikia pagalvoti dar prieš pradedant apdailos darbus. Nematomos durys montuojamos būstą remontuojant. Montuojant jas jau įrengtame būste reikia iš naujo atlikti sienų apdailą. Pasak N. Vėlyvienės, nematomas duris galima įrengti ne visuose objektuose. Jeigu įrengiamas naujas namas arba atliekamas kapitalinis remontas, pirkėjas gali užmūryti staktą sienoje. Bet jeigu atliekamas tik kosmetinis remontas arba keičiamos tik senos durys, jų neįmanoma įrengti negriaunant sienų, o tai kainuos papildomai. Jeigu klientas neplanavo iš naujo tinkuoti ir dažyti sienų, jam tokios durys paprasčiausiai netiks.
  • Sudėtinga apdaila. „Loza-Baltija“ vadovė N. Vėlyvienė mini, kad montuojant integruojamas duris laukia nemažai papildomo darbo: pavyzdžiui, aliumininės staktos tinkavimas, galutinis varčios apdorojimas tam, kad durys atitiktų sienų spalvą ir faktūrą, specialių įmontuojamų grindjuosčių montavimas (nes paprastos trukdys atidarymui) ir t. t. Ne kiekvienas klientas pasirengęs investuoti tiek laiko ir pinigų.
  • Durys nematomos tik iš vienos pusės, kurioje jos susilieja su siena.

Kaina. Nematomų durų kaina – santykinai aukšta, lyginant su kitų tipų durimis.

Nematomų durų įsigijimo, dažymo ir montavimo klaidos

 

Aliuminio durų stakta įsigyjama be varčios. Kai jau minėta, durų staktą reikia sumontuoti dar iki atliekant sienų apdailą, todėl kartais pirkėjai nusiperka tik staktą, o varčią ketina įsigyti vėliau. Tačiau galiausiai kyla sunkumų varčią užkabinant ir gražiai pritaikant prie staktos. Todėl „Loza-Baltija“ ekspertai rekomenduoja iš karto sumontuoti visą durų bloką, po to varčią nuo vyrių nuimti, nudažyti sienas ir tik tada varčią pakabinti.

Pasirenkami netinkami gruntai. Pasak „Loza-Baltija“ specialistų, labai dažnai parduodamos ir negruntuotos paslėpto montavimo durys. Pagrindinė priežastis – tam tikro prekės ženklo dažais galima padengti tik to analogišku gruntu padengtas duris. Gruntų savybės skiriasi, todėl universalūs gruntai gali netikti ir galutinis dažymo rezultatas gali netenkinti klientų.

Pasirenkami netinkami dažai. Specialistai pataria rinktis ne įprastus sienų, bet emalinius durims skirtus dažus: jie tarnaus ilgiau. Visų pirma durų nereikėtų lyginti su sienomis, prie kurių nesiliečiame: duris per dieną varstysime bent kelis kartus, todėl ant jų neišvengiamai atsiras dėmių. Dažnai klientai baiminasi, kad nematomų durų ir sienos atspalvis skirsis, tačiau, įvertinus rinkos pasiūlą, galima idealiai atitaikyti ne tik dažų atspalvį, bet ir blizgumą bei šiurkštumą.

Pasirenkami nepatyrę meistrai. Nors paslėpto montavimo durys nebėra rinkos naujovė, tačiau jas tinkamai sumontuoti gebės ne visi meistrai, todėl būtina rasti kvalifikuotus, patyrusius montuotojus. Jei durys bus sumontuotos nekokybiškai, matysis nesimetriški tarpeliai ir išlįs montavimo klaidos.

Kas lemia nematomų durų kainą?

 

Nematomų durų apdailos medžiagos. Pigiau kainuoja gruntuotos nematomos durys, brangiau – jau dengto tam tikromis apdailos medžiagomis, įskaitant akmenį, betoną imituojančias medžiagas, emalę, veidrodžius ir kt.

Papildomi mechanizmai ir variacijos. Papildomai galima užsisakyti duris su nematoma rankena, magnetine tylaus atidarymo spyna, specialiais mechanizmais lengvesniam uždarymui, akustiniu automatiniu slenksčiu, izoliacinėmis medžiagomis ir kt. Brangesnės – atvirkščiai atidaromos nematomos durys.

Matmenys. Nestandartinių matmenų durys visuomet brangesnės, nes jas gaminant reikia koreguoti įrangą, o tai nėra greitas procesas. Taip pat tenka medžiagą pjaustyti iš didesnių gabaritų plokščių, o tai lemia  ir didesnes sąnaudas.

Pasak N. Vėlyvienės, jeigu durų dydžiai labai skiriasi, t. y. skirtumas tarp standartinių ir nestandartinių  durų yra didesnis negu 20–30 cm, situacija tampa komplikuota, nes kuo durų varčios plotas didesnis, tuo didesnė ir plokštumos deformacijų tikimybė.

Leistinas 2 metrų aukščio nematomų durų kreivumas yra ne daugiau nei 2 mm. Jeigu durų aukštis yra 2,5 m ar daugiau, kreivumas gali siekti ir 5–7 mm, tad tokių  durų bus neįmanoma įstatyti į angą. Norėdami išvengti tokių problemų, gamintojai turi pakeisti visą konstrukciją. O tai reiškia, kad karkasas turi būti ne medinis, o aliuminio arba turi būti naudojami kompensaciniai mechanizmai ar specialūs įdėklai, kurie mažina vidinę medžiagų įtampą ir neleidžia joms kisti. Tai irgi lems papildomas išlaidas, kurias padengti turės pirkėjas.

Būtent todėl nestandartinio dydžio nematomos durys gali būti net dvigubai brangesnės. Viskas priklauso nuo to, kokius metodus pasitelks konstruktyvius uždavinius sprendžiantis gamintojas.

Taigi, įsigyjant nestandartinio dydžio nematomas duris visada reikia prisiminti, kad viskas, kas neatitinka standartų, atsispindi tiek kainoje, tiek ir vertinant gamybos trukmę.