Projektuojame apšvietimą miegamajame

Miegamojo apšvietimas: į ką atkreipti dėmesį ir kaip tinkamai suprojektuoti?

 

Miegamasis – tai ne tik poilsio zona, tai asmeninė kiekvienos šeimos erdvė, kurioje patogiai įsisupę į patalus skaitome, medituojame ar tiesiog klausomės mėgstamos muzikos. Nemažai žmonių miegamajame įkurdina ir televizorių, tad jame apskritai praleidžia didžiąją dalį vakaro, na, bet to daryti nerekomenduojame – išmaniosios technologijos išsklaido romantiškąją, paslaptingąją miegamojo aurą, o yra ir daugybė kitų priežasčių, kodėl miegamajame geriau vengti išmaniųjų technologijų.

Na, bet šį kartą – apie tai, į ką atkreipti dėmesį įrengiant miegamajame apšvietimą.

Pasak interjero dizainerės Ingridos Čiurinskienės, planuojant apšvietimą, reikia atkreipti dėmesį į kiekvieno kambario paskirtį. Virtuvei, voniai, prieškambariui, laiptams reikia ryškesnio apšvietimo, svetainei – kiek švelnesnio, šiltesnio (savotiškas tarpinis variantas), o miegamajo interjerui – itin subtilaus apšvietimo, kuris darbo dienos pabaigoje veiktų raminančiai ir atpalaiduojančiai.

Interjero dizainerė miegamajame įrenginėjant apšvietimą rekomenduoja rinktis universalumą – naudoti apšvietimo valdiklius (angl. dimmers), prireikus leidžiančius keiti apšvietimo intensyvumą. Tad geriausia iš anksto įvertinti visus „Kas, o jeigu…?“ ir rinktis kuo universalesnį apšvietimą.

Pagalvokite apie savo įpročius – apsispręsti bus daug lengviau

 

Nors žodis „miegamasis“ iš esmės padiktuoja kambario paskirtį, bet jame galima įsirengti net ir nedidelę erdvę darbui ,  jau nė neminint tokių tradicinių sprendimų kaip spinta ar drabužinė, fotelis ar supamoji kėdė kampe ir pan.

Jei iš tiesų į miegamąjį ateinate vėlai vakare ir tik retkarčiais lovoje paskaitote knygą, žurnalą ar įsijungiate planšetę, užteks pagrindinio apšvietimo ir šviestuvo ant naktinės spintelės . Galite pasidairyti kokio nors šviestuvo „du viename“, pavyzdžiui, Himalajų druskos lempos ar šviestuvo su difuzoriumi (kvapų funkcija).

Taip pat galite rinktis ir po pastatomąjį šviestuvą abiejuose lovos kraštuose.

Šviestuvai – pagal kambario dydį, o ne „iš akies“

 

Prieš pradedant planuoti miegamojo apšvietimą, reiktų nusibraižyti kambario planą, būtinai pažymėti, kur ir kokie baldai stovės. Šviestuvai turėtų padėti suskirstyti miegamąjį į zonas (lovos, drabužinės, poilsio kampelis ir kt.). Miegamajame nereikėtų rinktis stambių, itin išraiškingų (kaip, pavyzdžiui, svetainėje) šviestuvų. Nuvykus į šviestuvų saloną, galima pasitarti dėl šviestuvų kiekio, tipo bei šviesos srauto intensyvumo.

Pasak interjero dizainerės Gražvydės Balčiūnaitės, reikėtų nebijoti konsultuotis su keliais specialistais: pavyzdžiui, elektrikai ar apšvietimo specialistai geriausiai pakonsultuos apie šviestuvų ergonomiką, geriausius išdėstymo būdus, apšvietimo planavimo principus, o interjero dizaineriai padės išsirinkti derančio stiliaus šviestuvus, pasiūlys naujų ir netikėtų sprendimų.

Tad kur kabinti/montuoti šviestuvus?

 

Sietynus įprastai kabinate svetainės centre, tad dažnai šį principą bandome pritaikyti ir miegamajame. Tačiau miegamajame visus šviestuvus reikėtų montuoti kiek kitaip. Jei pasitrinkote lubinį šviestuvą, jis geriausiai atrodys pakabintas lovūgalyje.

Labai gražių idėjų, kaip kabinti šviestuvus, pateikiama portale Hunker.com (nuoroda).
Jei netiko šis variantas, pagalvokite, kurioje kambario dalyje montuoti apšvietimą, kad jis neakintų ir kartu apšviestų visą patalpą. Lovą apšvieskite papildomai – tiks LED juostos ar reguliuojamos krypties šviestuvai.

Beje, LED juostas galima tvirtinti ne tik tiesiai, bet ir, pavyzdžiui, sulankstant į banguotas kreives (5 pavyzdys ) ar bet kaip kitaip, kaip tik jums šaus į galvą. Prisiminkite, kad miegamajame labai svarbus dekoratyvumas: rinkitės šviestuvus, nukreiptus į lubas, šviestuvus matiniais arba tamsaus audinio gaubtais. Taip sukursite jaukią prieblandą, kuri nuteiks romantiškai, padės atsipalaiduoti ir nuteiks saldžiam miegui.

Nepamirškite tinkamai apšviesti spintos arba drabužinės

 

Be lovos antrasis kone „must have“ elementas miegamajame – spinta arba net drabužinė (na, bent jau komoda, drabužių kabykla ar kažkas, kur galima pasidėti/pasikabinti einamuosius drabužius). Tad reikia pagalvoti apie patogiausią turimos spintos/drabužinės apšvietimą. Deja, bendras kambario apšvietimas gilių, tamsių spintos nišų nelabai apšvies, o ir nėra pats patogiausias pasirinkimas. Todėl vėlgi patogu rinktis LED juostas, tvirtinamas įvairiais būdais, ar kitokį vietinį apšvietimą. Patogu, jei šviestuvai būtų su judesio davikliais – įsijungtų vos pravėrus spintą.

Apšviesti spintas galima pačiais įvairiausiais būdais:

1. Tvirtinti LED juostelę spintos viršuje pravėrus dureles.
2. Tvirtinti LED juostą tiesiai ant spintos skersinio, skirto drabužiams sukabinti.
3. Įrengti stalčių apšvietimą, kuris įsijungia juos atidarius.
4. Šviestuvus galima tvirtinti prie lubų šalia spintos (pvz., keli šviestuvai, sumontuoti tiesia linija ar puslankiu ar vienas šviestuvas, į kurį galima įsukti kelias lemputes).
5. Šviestuvai, integruoti tiesiai į spintą, kurios stumdomos durelės – su veidrodžiais.
Visi šie miegamojo spintų apšvietimo variantai aprašyti čia .

Jungikliai ir šviesos valdymas

 

Svarbu apgalvoti šviestuvų jungiklių montavimo vietas. Jie turėtų būti tinkamame aukštyje – nei per aukštai, nei per žemai, paprastai pasiekiami, geriausiai – ties nuleistos rankos plaštaka. Labai nepatogu, kai jungikliai sumontuojami tik prie durų – šiltai įsitaisius į lovą reikia keltis ir žygiuoti išjungti šviesą. Tad jei įrenginėjate apšvietimą, sumontuokite jungtukus (tiek bendrojo apšvietimo, tiek pastatomų šviestuvų skaitymui) abiejose lovos pusėse, o jei lovos dar neturite – pats laikas apsispręsti, kokių matmenų ji bus.

Dar vienas sprendimas – įsirengti nuotolinio valdymo pulteliu ar išmaniuoju telefonu valdomą apšvietimą : galėsite ne tik įjungti/išjungti šviesą, bet ir reguliuoti jos intensyvumą.

Taigi, įrengdami apšvietimą, ieškokite kuo įdomesnių idėjų: galbūt ant lovos pakabinsite baldakimą, o jį papuošite lempučių girlianda, gal pasirinksite įdomiau sulankstytą LED juostą ar apskritai dalį apšvietimo miegamajame pakeisite galybe žvakių ar net dekoratyviniu židiniu? Kuriant miegamojo apšvietimą, nebūtina prisirišti prie jokių stereotipų – svarbiausia, kad kambaryje jaustumėtės jaukiai ir maloniai, o apšvietimas atitiktų visus jūsų poreikius.

Būkite kūrybiški – tai padės ne tik suplanuoti miegamojo apšvietimą, bet pravers ir kituose poilsio zonos bei visų namų dekoravimo etapuose.