Apšvietimas svetainėje. Kaip jį įrengti tinkamai?

Nesvarbu, ar svetainę įrenginėjate nuo nulio, ar tiesiog keičiate dabartinius šviestuvus ar dalį jų, svarbu neskubėti ir prisiminti, gerai suprojektuotas apšvietimas – raktas į stilingą ir praktišką erdvę. Tad į kokio tipo šviesos šaltinius atkreipti dėmesį, kokios geriausios lemputės, kaip svetainėje, pasitelkus apšvietimą, sukurti norimą nuotaiką bei kas apskritai svarbiausia?

Svetainės apšvietimas

Ar svetainės apšvietimas tinkamas, suprantame sutemus, kai visi šviesos sluoksniai susijungia į vieningą visumą. Taigi, įprastai išskiriamos 3 (kartais – dvi arba keturios) apšvietimo rūšys:

  1. Pagrindinis apšvietimas. Jis imituoja natūralią dienos šviesą. Jam sukurti naudojami pakabinami, lubiniai arba sieniniai šviestuvai. Pagrindinis apšvietimas skleidžia ne pernelyg ryškią šviesą ir padeda sukurti atpalaiduojančią atmosferą.
  2. Funkcinis (zoninis) apšvietimas. Ši šviesa – ryškesnė, ji apšviečia tam tikrus paviršius, pavyzdžiui, stalą, prie kurio pietaujame, ar supamąjį krėslą, kuriame skaitome.
  3. Akcentinis (arba dekoratyvusis) apšvietimas. Šis apšvietimas naudojamas norint paryškinti tam tikrus dizaino ypatumus, pavyzdžiui, apšviesti stiklines lentynėles arba prabangius meno kūrinius, unikalią sienų faktūrą (plytos, senas mūras ar pan.). Akcentinį apšvietimą galima sukurti netgi su stalinėmis lempomis. Akivaizdu, kad šių trijų rūšių apšvietimas gali persipinti.

Apšvietimą planuokite atsižvelgdami į tai, ką veikiate svetainėje

 

Natūrali dienos šviesa – kiek jos patenka į svetainę ir kuriuo metu? Pietų pusėje esančiuose kambariuose šviesu visą dieną, vasarą pakankamai šviesos patenka ir į svetaines, kurių langai atsiveria į vakarus. Tuo tarpu jei svetainės langai – šiaurinėje pusėje, į juos tiek rytą, tiek vakarą pateks mažai natūralios šviesos.

Jūsų kambario proporcijos: lubų aukštis turės įtakos natūraliam kambario šviesos lygiui, taip pat paviršių apšviestumui. Šviesių atspalvių sienos, grindys ir šviesūs baldai sumažins dirbtinio apšvietimo poreikį.

Kuriuo metu svetainėje praleidžiate daugiausia laiko? Kai jau būsite gerai pagalvoję, rytą, dieną, vakare, o gal naktį dažniausiai būnate svetainėje, tada galėsite pradėti planuoti ir koreguoti apšvietimą bei nuspręsti, ar labiau orientuotis į funkcinį, ar į atpalaiduojantį apšvietimą. Labai svarbu: kokio tipo apšvietimas atitiktų jūsų šeimos narių poreikius? Pavyzdžiui, ten, kur sėdima, reikėtų  statyti toršerą ar pakabinti šviestuvus, apšviečiančius ties sėdimosiomis vietomis esantį nedidelį plotą.

Paryškinkite išskirtinumą: įrengę pagrindinį ir funkcinį apšvietimą, akcentiniu atskleiskite patalpos unikalumą. „Akcentinis apšvietimas svarbus išskiriant struktūrines detales ir linijas“, – teigia interjero dizaineris Benas Rousseau. „Apsvarstykite galimybes apšviesti vidines erdves, pavyzdžiui, ne tik lentynas, bet ir nišas, atramas ar sijas – kurkite malonų, jaukų interjerą visoje patalpoje.“

 

Gerai pagalvokite, kaip valdysite apšvietimą

 

Išgryninę idėjas ir nutarę, kokį efektą norėsite sukurti apšvietimu, galite pradėti galvoti, kaip valdysite apšvietimą – tam prireiks didesnės dalies biudžeto.

Jei namus atnaujinate nuo nulio, verta pasikonsultuoti su apšvietimo dizaineriu, padėsiančiu įdiegti išmaniąsias valdymo sistemas. „Kuo daugiau informacijos apie baldų išdėstymą dizaineriui ar apšvietimo specialistui pateiksite, tuo geriau apšvietimas bus pritaikytas jūsų namams“, –  įsitikinęs apšvietimo dizaineris Sianas Parsonsas. Beje, svetainės apšvietimo tikrai nepavyks deramai valdyti vienu jungikliu – apšvietimo sistemą būtina išskaidyti į kelias sistemas/grandines. Štai ką reikia apsvarstyti:

  • Kiek grandinių planuojama? Vidutinei svetainei reikės trijų grandinių: vienos – vienam ar keliems pakabinamiems šviestuvams; antros – staliniams šviestuvams; trečios – sieniniams šviestuvams.
  • Kiek skirtingų zonų bus svetainės erdvėje? Atviro suplanavimo virtuvės / svetainės / valgomojo zonos apšvietimui reikės daugiau grandinių, nes kiekvienos erdvės apšvietimas turi būti planuojamas individualiai.

Šviesos reguliatoriai – intymesnei atmosferai sukurti

 

Jei projektuodami svetainės apšvietimą norite sutaupyti, rinkitės apšvietimą su reguliatoriais (angl. dimmers). Jų yra kelių tipų:

  • Jutikliniai, valdomi paliečiant šviestuvą arba jungiklį.
  • Jungiklių reguliatoriai su sumontuotu besisukančiu ratuku.
  • Nuotoliniai reguliatoriai, įprastai valdomi nuotolinio valdymo pulteliu. Beje, šiuos reguliatorius galima užprogramuoti, kad nebereikėtų iš naujo nustatinėti idealaus apšvietimo lygio.

Nepamirškite pasirinkti tinkamų lempučių

 

Galvokite ne vien apie patinkančius šviestuvus bei kaip juos išdėstysite, bet atminkite, kad labai svarbios – ir lemputės:

  • Halogeninės lemputės skleidžia ryškią, trumpą baltą šviesą. Lemputės vidutiniškai šviečia apie 2000 valandų.
  • Energiją taupančios (fluorescencinės, liuminescencinės) lemputės skleidžia šiltą baltą spalvą, įšyla per maždaug 60 s ir veikia 8000+ valandų. Jos įprastai nėra reguliuojamos, ir nors gaminamos kelios versijos, visgi jų nerekomenduojama naudoti su sensoriniais šviestuvais.
  • LED lemputės veikia ilgiau nei 20 tūkst. valandų, jos skleidžia šiltą baltą spalvą ir yra tokios pat veiksmingos, kaip ir energiją taupančios lemputės. Jų irgi nerekomenduojama naudoti su sensoriniais šviestuvais.

Beje, galite pasirinkti ir patikusį lempučių atspalvį. LED šviestuvų spalva matuojama kelvinais (K): dienos šviesa prilygsta 6000–6500 K, žvakių šviesa – 1800. Baltesnė (didesnė K reikšmė) šviesa labiau tiks ten, kur intensyviau dirbama, šiltesnė – kur ilsimasi.

Anot specialistės Rebeccos Hutchison iš „John Cullen Lighting“, idealiausias virtuvės apšvietimas yra 2700 K šviesa: gana šilta, vos kreminė, jaukiai apšviečianti virtuvė ir dieną, ir vakare. Svetainės lentynoms apšviesti puikiai tiks 2400 K apšvietimas.

Ar verta samdytis specialistus, o gal apšvietimą projektuoti savarankiškai?


Kažkur girdėjome mintį, kad įrengiant namus daugelį darbų galima atlikti ir patiems, tačiau nereikėtų taupyti santechniko ir elektriko paslaugoms, nes klaidos kainuoja labai brangiai. O ar samdyti apšvietimo projektuotoją-dizainerį? Veikiausiai jūsų įgūdžiai bus per silpni suprojektuoti efektyvią apšvietimo schemą, o ir vargu, ar elektrikas turės pakankamai įgūdžių būtent iš dizaino perspektyvos.

Įprastai apšvietimo projektavimas kainuoja nuo 3–5 € už kv. m. Tad vidutinio dydžio (30 kv. m) svetainės apšvietimo projektavimo paslauga gali kainuoti nuo 100–150 €. Jei projektuojame bendros virtuvės-svetainės interjero apšvietimą, kaina gali būti didesnė 2–3 kartus.