Kaip išsirinkti rankšluosčių džiovintuvą?

Tinkamą džiovintuvą (gyvatuką) įsigyti – įveikiama užduotis

Terma Rankšluosčių džiovintuvai

Rankšluosčių džiovintuvas arba dar kitaip vadinamas gyvatukas (kilęs nuo senuose daugiabučiuose esančių jų formų) reikalingas vonios kambaryje, rankšluosčiams džiovinti bei mikroklimatui palaikyti. Nors įsigyti šį prietaisą atrodo lengva užduotis, paisdomėjus tampa kiek painu ir galiausiai nebesuprantame, tai koks tipas ir medžiaga tinka būtent mums?

Atsakysime tai keliais, pačiais svarbiausiais techniniais argumentais, estetiką paliekant Jums. Lengviausias kelias – išsiaiškinti Jūsų dabartinę situaciją.

Jūs galite turėti vieną iš trijų šildymo sistemų, nuo kurios priklauso tolimesnės parinktys. Tik nuo šio žingsnio prieisite tinkamo tipo ir medžiagos džiovintuvą.

Kokios gali būti šildymo sistemos, nuo kurių priklauso Jūsų džiovintuvo tipo ir medžiagos pasirinkimas?

Atvira karšto vandens cirkuliacinė sistema, kuomet gyvatukas šyla žiemą ir vasarą nuo tiekiamo buitinio karšto vandens.

Lietuvoje vanduo išgaunamas iš požeminių šaltinių, todėl jis turi daug ištirpusių kalcio ir magnio druskų (kietas vanduo  yra labai agresyvus metalų korozijos atžvilgiu), be to jis yra prisotintas deguonies ir yra 60º C temperatūros.

Kokius džiovintuvus rinktis, turint šią sistemą?

  • Kilpinius džiovintuvus(gyvatukus), pagamintus iš žalvario arba nerūdijančio plieno (jie neturi suvirinimo siūlių, todėl neturi galimybės prakiurti. Tiesa, tai nėra itin patrauklus pasirinkimas, o ir modelių gausa šis tipas nepasižymi.
  • Vario kopetėles, kurių korozija nepaveiks. Šio tipo džiovintuvai kiek brangesni, tačiau gera žinia, jog yra platus dydžių pasirinkimas, o ir kelias populiaresnes spalvas Jūs tikrai atrasite.
Elonika Variniai – rankšluosčių džiovintuvai

Turint atvirą karšto vandens cirkuliacinę sistemą (dažnu atveju senos statybos daugiabučiuose), Jūs negalite montuoti plieno kopetėlių, kurios turi suvirinimo siūles. Tokio tipo džiovintuvą paveiks korozija, tad turėsite tikrai daug nemalonumų ir nuostolių.

– Uždara centrinio šildymo sistema, kuomet gyvatukas šildo tik šildymo sezono metu.

 

Į  šią sistemą Jūs galite montuoti bet kokio metalo ir tipo rankšluosčių džiovintuvą, nes šildymo sistemoje naudojamas nudruskintas vanduo, dažnai į jį dedama korozijos inhibitorių ir jis neprisotintas deguonies. Norint, jog džiovintuvas-kopetelės šildytų ir vasarą yra statomas termoreguliatorius vienoje kopetėlių pusėje, o kitoje – kaitinimo elementas su valdikliu.

Kombinuotas džiovintuvo prijungimas prie elektros ir šildymo sistemos

Montuojant kombinuotą šildymą, kaitintuvą į  kopėtėles galima įsukti tiek kairėje, tiek dešinėje pusėje. Jei galimas pusės pasirinkimo variantas, tai elektros lizdą ir kaitintuvą reikia montuoti tolimesnėje pusėje nuo kriauklės, vonios ar dušo kabinos krašto, kadangi kombinuotas gyvatukas yra elektrinis prietaisas ir jam taikomos elektrosaugos taisyklės, reikalaujančios, kad bet koks elektros prietaisas būtų montuojamas ne arčiau kaip 60cm nuo kriauklės, vonios ar dušo kabinos krašto.

 

  • Šildymas tik elektra

Tai tikriausiai paprasčiausias ir populiariausias pasirinkimas, dėl kelių priežasčių. Pirmoji – džiovintuvo tipas ar medžiaga nėra svarbi, o antroji – šiam tipui reikia mažiau priedų, todėl bendra pirkinio suma bus mažesnė.

Yra keli šių džiovintuvų tipai – tai užpildytas specialiu šildymo skysčiu, įmontuojant kaitintuvą su valdikliu arba džiovintuvas su jau įmontuotu kaitinimo kabeliu viduje. Vienareikšmio atsakymo, kuris geriau, nėra. Džiovintuvas su skysčių išlaiko ilgiau šilumą, o su kabeliu greičiau įšyla.

PAX elektriniai rankšluosčių džiovintuvai iš Švedijos

Džiovintuvo priedai

Juodas termoreguliatoriaus komplektas

Dažniausiai perkant rankšluosčių džiovintuvą, jis bus tik su laikikliais tvirtinti prie sienos ir viena akle (priklauso nuo gamintojo ir pardavėjo pateikimo ir komplektų pasiūlymų). Pasirinkus džiovintuvo tipą ir kaip jį žadate jungti, bus aišku, kokius priedus papildomai Jums reikia įsigyti. Keli populiariausi pasirinkimai:

  • Šildymas tik elektra – Jums bus reikalingas kaitinimo elementas (tenas) ir jam skirtas valdiklis, kuriuo galėsite įjungti/išjungti šildymą, o taip pat ir reguliuoti automatiką (šildymas su laiko atidėjimu) ir pan.
  • Kombinuotas šildymas elektra ir šildymo sistema – be jau įvardinto teno su valdikliu, kitoje džiovintuvo pusėje Jums reikės termostatinio šildymo mazgo. Kokybiškas termostatinis mazgas Jums kainuos nuo 120 iki 300€ priklausomai nuo gamintojo, spalvos ir sudedamųjų dalių. Dažnu atveju, tai gali kainuoti brangiau nei pats rankšluosčių džiovintuvas.
Elektros kaitinimo elementai su valdikliais

Ar rankšluosčių džiovintuvas gali sušildyti vonios kambarį?

Teoriškai džiovintuvas galėtų suteikti ir vonios patalpos šildymo funkciją, tačiau praktiškai tai nebūtų pats optimaliausias sprendimas. Skaičiuojant preliminariai, A+ namo vonios kambariui reikalingas galingumas 1 kW / 10 m² , turint 2,5-2,7m lubų aukštį. Tačiau norime atkreipti, jog taip paprastai apskaičiuoti bus sudėtinga, nes reikėtų įvertinti ar vonios kambarys turės išorinių sienų ir pan.

Kaip jau suprantate, Jums reikėtų pakankamai galingo džiovintuvo, kuris būtų įjungtas beveik pastoviai ir uždengtas rankluosčiais. Sutikite, tai nėra efektyvus būdas šildyti patalpą.

Teisingiausias kelias būtų naudoti grindinį šildymą, o su rankšluosčių džiovintuvu tik palaikyti mikroklimatą vonios kamabryje. Jei esate naujakuriai su jau išlietomis betono grindimis ir iš anksto nepasirūpintomis šildymo sistemomis vonioje, tikriausiai nepulsite visko daužyti. Tuomet paprasčiausias sprendimas būtų – elektrinis šildymo kilimėlis.

Dekoratyvinės šildomos sienelės

Mažai kam žinoma ir tik pradėjusios populiarėti dekoratyvinės sienelės (na rankšluosčių džiovintuvais tikrai nepavadinsi). Jos labiau atlieka dekoravimo išpildymą, kartu prisidėdamos prie bendros šildymo sistemos, tačiau naudojant vonios kambaryje jos nebus itin funkcionalios, lyginant su rankšluosčių džiovintuvais – kopetėlėmis.

Vienas iš didesnių tokių sprendimų gamintojų – Terma.