Interjero dizainerių paklausa auga, o kartu didėja ir pasiūla: paslaugas siūlo ne tik atitinkamą išsilavinimą turintys specialistai, bet ir architektai, o kur dar visa galybė mėgėjų interjero dizainerių, dažnai pervertinančių savo įgūdžius ir gebančius tik kopijuoti šios srities meistrus… Tad kaip iš visos tos gausos pasirinkti geriausią interjero dizaino žinovą, kokiais kanalais jo ieškoti ir kaip nenusivilti savo sprendimu?
Ar pasiteisina artimųjų rekomendacijos?
Labai dažnai žmonės renkasi lengviausią būdą – interjero dizainerį pasirenka atsižvelgdami į artimųjų rekomendacijas. Dar blogiau – kartais paprašoma, kad dizaineris tuos pačius sprendimus, kuriuos pritaikė anksčiau, pritaikytų ir dabar. Tokie pasiūlymai interjero dizainerius glumina – kiekvienu atveju jie atsižvelgia užsakovų gyvenimo būdą, šeimos sudėtį ir kitus svarbius kriterijus. Pavyzdžiui, jei užsakovas, norintis įsirengti 2-jų kambarių butą, dažnai dirba iš namų, jam neišvengiamai reikės pasvarstyti apie darbo erdvę svetainėje, o jei klientai planuoja įsigyti mažą šuniuką, būtent dizaineris gali atkalbėti nuo kiliminės dangos pasirinkimo.
Interjero dizainerio pasirinkimas pagal darbų pavyzdžius: ir taip, ir ne
Labai dažnai interjero dizainerį būsimieji klientai pasirenka tik peržvelgę darbų pavyzdžius. Natūralu, kad įkeliami patys geriausi ir, žinoma, brangiausiai atsiėję pavyzdiniai interjerai. Kartais interjero dizaineriams tenka dirbti su klientais, kurių biudžetas ir galimybės – neribotos, tad interjero dizaineriai gali realizuoti pačias unikaliausias idėjas. Tačiau net jei interjerai dizainerio portfolio verti šešiaženklių sumų, vis tiek matyti bendras dizainerio braižas: kokiam stiliui, kokioms spalvoms specialistas teikia pirmenybę, ar dažniau kuria minimalistinį interjerą, ar kurti interjerai pasižymi detalių gausa, ir t. t.
Jei dizainerio stilistika patiko, susisiekite su dizaineriu ir paprašykite daugiau paprastesnių labiau ekonominės klasės interjerų pavyzdžių.
Atsiliepimai ir rekomendacijos
Bene lengviausias ir prieinamiausias būdas klaidžiojant interjero dizainerio pasirinkimo klystkeliais – paieškoti atsiliepimų ir rekomendacijų internete. Iš jų galite sužinoti, kaip klientams sekėsi bendradarbiauti su šiuo dizaineriu, kokie dizainerio komunikaciniai įgūdžiai, ar jis laikosi terminų, ar dirba sąžiningai, o ne visuomet nukreipia tik į tą saloną, kuris jam moka atlygį už pardavimus, ir pan.
Dizainerio asmenybė
Gyvenamasis namas įprastai pastatomas per 1–2 metus, o interjero kūrimas gali užtrukti nuo 1 mėn. iki pusės metų, kartais – ir dar ilgiau. Tad būtent tiek laiko dirbsite su interjero dizaineriu. Todėl bendraudami su juo neturėtumėte jausti įtampos – dizaineris turėtų patikti kaip asmenybė. Tarkime, jei profesionalas nuolat kalba užuominomis ir klientui vis tenka sukti galvą, ką jis turėjo omenyje, gal ir ne visai gerai. Labai dažnai klientai renkasi dizainerius, su kuriais randa kažką bendro, pavyzdžiui, tiek vieni, tiek kiti turi vaikų ar yra panašaus amžiaus, išsilavinimo.
Vienas racionaliausių patarimų – ieškoti interjero dizainerio, kuris puoselėtų tokias pat vertybes, kokias puoselėjate ir jūs (tarkime, jei klientas – itin punktualus ir kruopščiai planuoja laiką, o dizaineris nuolat visur vėluoja, ilgainiui bendradarbiavimas ims kelti diskomfortą).
Dizainerio prisistatymas elektroninėje erdvėje
Rinkdamiesi dizainerius patyrinėkite jų el. svetaines – ar čia pateikiama tik lakoniška informacija (atliktų darbų nuotraukos, kontaktai ir pan.), ar dizaineris dalijasi patarimais, patirtimi, svetainėje pateikiama daug ir įvairios informacijos. Pastarasis variantas įrodo, kad interjero dizaineris – patirties turintis profesionalas (juk patarti galime tik tada, kai turime pakankamai žinių ir įgūdžių).
Dažniausios klaidos pasirenkant interjero dizainerį
- Pasirenkamas interjero dizaineris, pasiūlęs mažiausią kainą.
Labai dažnai žmonės, norėdami sutaupyti, susisiekia su keliomis dešimtimis interjero dizainerių ir dirbti pasirenka su pasiūliusiu mažiausią kainą. Prisiminkite, kad derinys pigiai ir gerai įmanomas retai, o pigiai, gerai ir greitai – apskritai beveik neegzistuoja. Mažiausias kainas rinkoje siūlantis interjero dizaineris gali turėti tinkamą išslavinimą, bet neturėti patirties, arba būti mėgėjas, nusprendęs save išbandyti naujoje veikloje. Labai dažnai pradedantieji dizaineriai vadovaujasi ne asmenine patirtimi, taigi klientams bando įsiūlyti tai, ko patys nėra išbandę ir nežino, kiek toks sprendimas pasiteisintų. Tad žavėtis mažomis paslaugų kainomis nereikėtų – ilgainiui pastebėsite dizainerio klaidas, pavyzdžiui, namai bus apstatyti nepatogiais ir nefunkcionaliais baldais. Ieškodami interjero dizainerio, visada stenkitės atrasti optimalų kainos ir kokybės santykį. Na, o jei visgi biudžetas – itin kuklus, gal geriau bandyti interjerą projektuoti savarankiškai, pasirenkant vieną ar kelias interjero konsultacijas, padėsiančias nenuklysti į lankas. - Neišsiaiškinama, kas įskaičiuota į paslaugos kainą. Dažnai klientai interjero dizainerių paslaugas užsako net tiksliai neišsiaiškinę, kad įeina į bendrą kainą: ar tik vizualizacijos, ar ir brėžiniai, kelionės į objektą, apsilankymai interjero salonuose ir kt. Kiekviena atskira paslauga įkainojama skirtingai, tačiau vidutinė interjero kūrimo kaina – 15–30 Eur už kv. m, nors galima rasti ir dizainerių, kuriančių interjerą už 5–10 Eur/kv. m, arba prašančių ir po 40–70 Eur/kv. m.
- Pasirenkamas pirmuosiuose Google paieškos sistemos puslapiuose surastas dizaineris. Statistiniais duomenimis, apie 75 proc. žmonių (3/4 interneto lankytojų) taip ir neišeina iš pirmojo Google puslapio. Reikėtų mąstyti kritiškai ir prisiminti, kad geriausias pozicijas paieškos sistemose pelno nebūtinai geriausi, o tiesiog daug į reklamą investuojantys interjero dizaineriai. Per greitai užvėrę paieškos sistemos langą, galite ne tik permokėti už paslaugą, bet ir nerasti dizainerio, 100 proc. atitinkančio jūsų lūkesčius.
- Paskubama užsakyti interjero dizainerio paslaugas. Gana dažnai apsiribojama skambučiu ar el. laišku patikusiam meistrui, ir jau netrukus po to užsakomos jo paslaugos. Tačiau su pasirinktu interjero dizaineriu pirmiausiai reikėtų susitikti ir aptarti visas bendradarbiavimo detales, o tada jau priimti galutinį sprendimą. Nesusipratimų gali kilti jau vien dėl to, kad klientas norės daug bendrauti telefonu ar dažniau susitikti, o dizaineris įpratęs komunikuoti el. paštu, tad aptarkite, kaip dažnai susitiksite ir kuriomis ryšių priemonėmis bendrausite.
Rinkdamiesi interjero dizainerį, atlikite 10 paprastų veiksmų – taip dar labiau padidinsite savo šansus pasirinkti teisingai.