Visi žinome, koks svarbus yra patogus ir geras miegas tiek suaugusiems, tiek ir nuolat judantiems, besimokantiems, žaidžiantiems ir retai vietoje nustygstantiems vaikams. Vienu esminių kokybiško miego garantų yra lova. Tad kaip išrinkti vaikui tinkamą lovą, kad būtų užtikrintas geras ir patogus miegas? Kokius kriterijus vertinti ir į ką atkreipti dėmesį?
Vaiko amžius ir ūgis
Amžius – vienas esminių kriterijų, kurį privalu įvertinti renkant lovą vaikui. Taip pat svarbu atsižvelgti ir į jo augimo tempus. Jei mažesniam vaikui nupirksite jo ūgį esamuoju momentu atitinkančią lovą, tai nenustebkite, jei netrukus teks ieškoti naujos, nes vaikas ją tiesiog išaugs. Tėveliai žino, kad mažesnių vaikų augimo tempai itin spartūs.
Jei ieškote vaikui pirmosios tikros lovos (tos, į kurią jis persikels iš kūdikio lovelės), pirkite didesnę, kuri bus tinkama kelerius metus. Arda praktiškas pasirinkimas bus lova-transformeris, auganti drauge su vaiku. Mažesniam vaikui pagalvokite apie apsaugas prie lovos kraštų ir nupirkite papildomai, jei nėra komplektacijoje.
Tvirtumas
Lovos konstrukcija ir iš kokių medžiagų ji pagaminta yra labai svarbūs kriterijai. Jei pagrindas metalinis, prioritetą teikite tvirtiems metalams – plienui, aliuminiui. Jei konstrukcija medinė, rinkitės iš kietos, tvirtos medienos pagamintą lovą. Nedvejokite ir išbandykite patys – atsisėskite, atsigulkite, įvertinkite lovos stabilumą. Daugelyje specializuotų parduotuvių tai galėsite padaryti be vargo. Žinoma, leiskite lovą išbandyti ir vaikui, juk tai bus jo miegojimo zona, tad turi būti patogi vaikui. Gera lova stovi stabiliai, negirgžda, neskleidžia įtartinų garsų vartantis lovoje.
Svarbiausia – sveikata ir saugumas
Pradėję rinkti vaikui lovą netruksite pamatyti, koks platus lovų spektras yra rinkoje! Nors kainos kriterijus perkant daugeliui yra svarbus, vis tik nereikėtų susivilioti pernelyg pigiomis lovomis, kurių žema kaina neretai yra kokybės sąskaitą. Tokios lovos gamyboje gali būti panaudotos kenksmingos medžiagos. Dar daugiau dėmesio reikalaus lovos pasirinkimas alergiškam vaikui – reikia vengti sintetinių medžiagų ir prioritetą teikti tik sveikiems elementams bei natūraliems audiniams. Šiuo atveju ne mažiau svarbus taps ir tinkamo čiužinio pasirinkimas.
Atkreipkite dėmesį, kad lova neturėtų aštrių kampų – ypač svarbu, jei baldą renkate mažesniam vaikui.
Medžiagos = sveikata ir saugumas
Jau minėjome, kaip svarbu iš kokių medžiagų lova pagaminta. Žinoma, laurai šiuo atveju atitenka medienai. Medis yra natūrali, ekologiška medžiaga, todėl miegoti tokioje lovoje bus sveika. Neblogas pasirinkimas ir metalinį karkasą turinti lova – šiandieninėje rinkoje yra labai dailių. Didelė lovelių dalis yra iš medžio plaušo ar medžio drožlių plokščių, bet iš jų gali išsiskirti kenksmingos medžiagos.
Plastikas taip pat nebus geriausias pasirinkimas. Atkreipkite dėmesį ir į tai, kokiomis medžiagomis padengta vaikiška lova – prioritetą teikite nekenksmingiems, ekologiškiems lakams ar dažams.
Patogumas
Šiuo atveju kalbame ne tik apie patogumą miegant. Pastarasis, žinoma, yra nepaprastai svarbus, nors didele dalimi priklausys ir nuo čiužinio. Tiesa, lova turi būti patogi Jūsų vaikui – dar vienas argumentas, kodėl į lovos pirkimo procesą reikia įtraukti ir būsimą lovos šeimininką.
Kitas aspektas – vaikui turi būti patogu į lovą įlipti ir iš jos išlipti. Vadinasi, tikslinga įvertinti vaiko ūgį ir lovos aukštį. Jei pirksite aukštesnę (galvodami apie ateitį, kai vaikas ūgtelės), su nepatogumais susidursite dabar, kol vaikas mažesnis ir jam bus sunku įlipti į lovą, jam reikės pagalbos. Šis aspektas svarbus ir tada, jei lovos kraštas neturi apsaugėlės – mažesnis vaikas iškritęs iš aukštesnės lovos gali susižeisti.
Nenumokite ranka į dizainą
Nors dizainas ir nėra svarbiausias aspektas Jums, bet vaikui jis gali būti esminis. Juk jie myli akimis, todėl daili, žaisminga, išskirtinė lova neabejotinai pavergs Jūsų atžalos simpatijas labiau, nei paprasta ir niekuo neišsiskirianti.
Spalvos – svarbu
Nors jau minėjome, kad vaikai mėgsta žaismingus, linksmus dizainus, visgi pirkti labai ryškių spalvų lovos nereikėtų. Kodėl? Nes kiekviena spalva daro tam tikrą įtaką, o ryškios neretai tonizuoja, skatina energingumą, žvalumą, todėl vaiką gali blaškyti ir dėl to nukentės jo miego kokybė. Pavyzdžiui, raudona spalva aktyvina, teikia energijos, geltona – tonizuoja, o žalia ir mėlyna, atvirkščiai, ramina. Prioritetą teikite švelnioms, pastelinėms spalvoms, gali būti ryškesnių, žaismingų elementų.
Įmantru – ne visada kokybiška
Greičiausiai esate matę lovų, imituojančių sportinį automobilį, princesės karietą ir pan. Tokios lovos vaikus, neabejotinai, žavi. Bet paprastai jos nėra praktiškos. Pirmiausia, daugeliui jų netinka standartiniai čiužiniai. Antra, nemaža dalis tokio asortimento yra pagaminti iš netvirtų plokščių ar dar blogiau – plastiko.
Kambario dydis
Jei kambarys nedidelius, nepirkite labai plačios lovos. Žinoma, nesakome taupyti patogaus vaiko miego sąskaita, bet kartais tėveliai persistengia ir vaikui nebelieka vietos laisvai judėti kambaryje, žaisti.
Jei vaikas vyresnis, o erdvės kambaryje stokojama, praktiškas sprendimas bus dviaukštis kompleksas, kuro antrame aukšte lova, o pirmame – stalas, spinta ar vieta žaidimams.
Taigi, pirkdami naują lovą savo vaikui nesivadovaukite pirmuoju įspūdžių, dažnai nulemtu vizualinio vaizdo. Įvertinkite mūsų pateiktus kriterijus ir dovanokite savo atžalai komfortišką, kokybišką ir sveiką miegą.