Individualiai projektuojami virtuvės baldai: ką verta žinoti?

Individualiai projektuojami virtuvės baldai rinkoje sulaukia bene daugiausia dėmesio: vartotojai juos renkasi ilgai ir atidžiai, o gamintojai taip pat nesnaudžia ir eina koja kojon su naujausiomis interjero ir technologijų tendencijomis.

Inhaus.lt vizualizacija

Ar standartiniai virtuvės baldai turi kokių privalumų?

Dažniausiai standartiniai virtuvės baldai perkami studentų bendrabučiams, kaimo sodybų ir lauko virtuvėlėms ir kt., kur reikia nedaug baldų, o ir esamiems nekeliami pernelyg aukšti kokybės reikalavimai. Renkantis standartinius konkretaus dydžio baldus neišnaudojama virtuvės zonai skirta vieta, lieka tarpai tarp baldų bei sienų. Juose kaupsis nešvarumai, todėl virtuvę prižiūrėti bus sudėtingiau. Be to, dažniausiai standartinių baldų pakabinamos spintelės neužima visos erdvės iki pat lubų, tad ant jų paviršiaus kaupiasi dulkės, todėl pagal individualius poreikius gaminami baldai vis dažniau įrengiami iki pat lubų.

Galbūt vienintelis jau pagamintų baldų privalumas – kad juos galima įsigyti čia ir dabar. Daugelis susižavi ir mažesne kaina.

Pagal individualų užsakymą gaminti virtuvės baldai – ergonomiškesni, funkcionalesni, stilingesni ir visais atžvilgiais pranokstantys standartinius baldus.

Virtuvės baldus namams reikėtų rinktis atsižvelgiant į konkrečios patalpos ypatumus, stengiantis kuo geriau išnaudoti erdvę, ypač jei riboja patalpų dydis.

Projektuodami virtuvės baldus specialistai atsižvelgs į tam tikras schemas, taisykles, galiausiai – net ir į tokias subtilybes kaip šeimos narių ūgis, ar daugiausiai gaminantis ir daugiausiai laiko virtuvėje praleisiantis asmuo yra dešiniarankis, ar kairiarankis, ir t. t. Kaip pasakoja „Inhaus virtuvės studijos“ vadovė Lijana Šlefendorienė, dalis užsakovų yra linkę ieškoti netipinių sprendimų, kurie ne visada yra ergonomiški bei racionalūs, apgalvoti, patikrinti laiko. Iš patyrusių projektuotojų visada galima sulaukti patarimų, kokie baldų išdėstymo variantai yra patogiausi, kokių sprendimų reikėtų nesirinkti, kad išvengtume klaidų, kurios ateityje gali sukelti nepatogumų.

Į ką verta atkreipti dėmesį renkantis individualiai projektuojamus virtuvės baldus?

Medžiagos. Pasak L. Šlefendorienės, šiuo metu rinkoje yra labai daug medžiagų, tad nepasidomėjus tikrai lengva pasiklysti jų gausoje. Pastaraisiais metais baldų pramonės rinkoje dominuoja medžio masyvo, faneruoti, laminuoti, dažyti, lakuoti, dengti įvairiomis plėvelėmis ir kitų rūšių baldų fasadų sprendimai. Spintelių paviršiams siūlomi aukšto slėgio dekoratyviniais laminatais dengti įvairaus aukščio stalviršiai,  įvairūs kvarco, granito, lieto akmens bei presuotos keramikos gaminiai. Tad asortimentas – labai platus.  

Inhaus.lt vizualizacija

Taigi, pirmiausia vertėtų pavartyti virtuvių interjerų katalogus, interjero žurnalus, pasidairyti po interjero dizainerių galerijas, paskaityti tinklaraščius ir pagalvoti, kurie variantai – patys priimtiniausi, apie kokią virtuvę svajojate. Jei susižavėjote tam tikrais virtuvės baldų gamintojais, verta peržvelgti jų sprendimus ir pasiūlymus.

Baldų konstrukcija. „Svarbu paminėti, kad gamintojai siūlo skirtingus sprendimus. Pavyzdžiui, beveik visi gamintojai baldų karkasus gamina iš medžio drožlių plokštės. Tačiau karkaso detalės tarpusavyje jungiamos skirtingais elementais. Pvz., lietuvių gamintojai dažniausiai baldų karkasą sutvirtina metalinėmis detalėmis – sąvaržomis ar konfirmatais. Gamintojai, kuriuos mes atstovaujame – „Inhaus“ ir „Nolte“ – visus karkasus surenka naudodami medinius kaiščius, kuriuos tvirtina klijais be jokių metalinių elementų. Tokie baldai tarnauja mažiausiai 20 metų“, – pasakoja L. Šlefendorienė.

Dydis. Pastaruoju metu projektuojant badus išnaudojama ne tik patalpos kvadratūra, bet ir  tūris: jeigu namai aukštomis lubomis, įrengiant virtuvės baldus suplanuojama visa erdvė nuo pat grindų iki lubų. Žinoma, toks sprendimas neatrodys patogus visiems be išimties, bet, pavyzdžiui, įrengiant lofto virtuvę, kur kvadratūra yra mažesnė, o tūris ypač didelis, toks pasirinkimas bus funkcionaliausias. Išlošite vietos bei galėsite sutalpinti visus daiktus bei virtuvės įrangą.

Inhaus.lt vizualizacija

Tokiais atvejais dažnai būtinos ir kopėtėlės: joms vietą galima suprojektuoti virtuvės balduose arba paslėpti šalia esančiame sandėliuke. Žinoma, viršutiniame spintelių aukšte laikomi ypač retai naudojami daiktai, o lengvai pasiekiamose pakabinamose spintelėse laikoma viskas, kas reikalingiausia ir turi būti „po ranka“.

Dalis klientų apskritai nenori rinktis pakabinamų spintelių, tačiau tokiu atveju, norint viską sutalpinti, virtuvė turi būti tikrai labai didelė. Dažniausiai įrengiamos tik pastatomos spintelės, virtuvės sala, kartais lentynos, kurios tarnauja labiau kaip dekoro elementas.

Inhaus.lt vizualizacija

Dar vienas sparčiai populiarėjantis variantas – visa siena užpildyta tik aukštomis spintomis, kuriose sutalpinami  integruojami buitiniai prietaisai, ir sala, kurioje įrengiama plautuvė bei gartraukis-kaitlentė. Tokiu atveju sala gali tarnauti ir kaip maisto ruošimo darbastalis, ir kaip pasisėdėjimo vieta.

Detalės. Įvairios detalės baldams suteikia išskirtinumo. Klasikiniame bei eklektiškame interjeruose viena iš esminių detalių, paryškinančių baldo stilistiką, yra rankenėlės. Modernaus, industrinio, minimalistinio stilių virtuvėse vietoje rankenėlių naudojami įvairūs profiliai, frezuoti fasadai – yra pačių įvairiausių variantų  sumažinti detalių gausą.

Taip pat prie šių tendencijų prisitaiko ir gamintojai: pavyzdžiui, „Miele“ gamina „ArtLine“ dizaino integruojamą buitinę techniką be rankenėlių, kuri stilistiškai dera prie bet kokio stiliaus baldų,  ir, kaip teigia „Miele“ gamintojas, „įspūdinga ir aiški išorė nenukreipia, neblaško dėmesio“.

Inhaus.lt vizualizacija

Tendencijos: pakitusi virtuvės koncepcija ir naujovės

Anksčiau virtuvė buvo vieta, kuri tarnavo tik kaip maisto gaminimo erdvė. Dažniausiai virtuvės būdavo atskirose patalpose, kad į kitus kambarius nepatektų garai ir nepageidaujami kvapai, o atvykę svečiai nematytų paliktų neplautų indų. Gartraukiai ir indaplovės virtuvėse buvo retai sutinkami prietaisai.

Dabar gyvenimo stilius po truputį kinta, o drauge su juo pritaikomi ir nauji sprendimai projektuojant baldus: šiuolaikinė virtuvė, pasak L. Šlefendorienės, vis dažniau tampa pasisėdėjimo su draugais ar šeima vieta. Tokiais atvejais praktiškas sprendimas – virtuvės salos, kuriose vienu metu keli žmonės gali ir gaminti maistą, ir bendrauti.

Akivaizdu, gaminimas, kai maistą ruošia visa šeima ar draugų kompanija, populiarėja, o virtuvės sala tampa bendra darbo erdve. Tokiu atveju patartina suderinti virtuvės ir su ja susijungtų patalpų interjero stilių, kad erdvė taptų harmoningos visumos dalimi.

Inhaus.lt vizualizacija

Technologijos virtuvėje. Dabar dažnai į virtuvines salas integruojamos ir plautuvės, ir kaitlentės su integruotais gartraukiais. Jau daug metų Lietuvoje statomiems pastatams yra keliami vis aukštesni reikalavimai. Didžioji dalis naujų namų projektuojami aukštos energetinės klasės, tad juose dažniausiai ventiliacijos angos neprojektuojamos. Tokiu atveju paprastai naudojami recirkuliacijos režimu veikiantys gartraukiai, kuriuose integruoti kvapų filtrai su aktyviąja anglimi.

Pastaruoju metu buitinės technikos gamintojai siūlo gerokai modernesnius regeneruojamus anglies filtrus, kuriuos  galima naudoti 3–5, kartais net iki 10 metų. Kabinamieji salos gartraukiai – mažiau  patogus sprendimas, nes uždengia dalį vaizdo, trukdo laisvai šeimininkauti. Tokius gartraukius renkasi norintys savo aplinkoje sukurti nestandartinį vaizdą, kai gartraukis tarnauja ne tik kaip buitinis prietaisas, bet ir kaip salos apšvietimo elementas.

Inhaus.lt vizualizacija

Mažos virtuvės interjeras

Kuo mažesnė virtuvė, tuo sudėtingiau viską Išdėstyti patogiai, laikantis taisyklių ir tvarkingai. Paprastai virtuvei keliama daug lūkesčių, norisi integruoti daug buitinių prietaisų: tada prasideda ilgas ir sudėtingas kūrybinis procesas.

Inhaus.lt vizualizacija

Mažose virtuvėse patartina rinktis šviesaus kolorito apdailos ir baldines medžiagas, nes taip sukuriama vizualiai didesnė erdvė. Daug dėmesio reikėtų skirti patalpos ir į baldus integruotam apšvietimui: mažoje virtuvėje neturėtų trūkti šviesos.

Kaip pasakoja „Inhaus virtuvės studijos“ vadovė, taupant vietą ir išnaudojant erdvę daiktams susidėti, rekomenduojama planuoti spinteles iki pat lubų, neprojektuoti atvirų lentynų, kuriose sudėti daiktai nekuria tvarkingo vaizdo. Kur kas priimtinesnis variantas – spintelės su durelėmis, už kurių galima paslėpti ir tokius prietaisus kaip dujų skaitiklis, dujų katilas ir pan. Taip pat siūloma atsisakyti didelių buitinių prietaisų, pavyzdžiui, plačios indaplovės ar didelio šaldytuvo, planuoti integruojamą garų rinktuvą, rinktis siauresnę kaitlentę ar plautuvę, sutaupant erdvės gaminimo zonai“, – paaiškina L. Šlefendorienė

Mažose virtuvėlėse dažnai sudėtinga suprojektuoti pakankamo dydžio darbo stalą: jam tiesiog neužtenka vietos. Tokiu atveju siūlomi ištraukiami stalčiai su papildomais darbiniais paviršiais, ant kurių patogu pjaustyti produktus –  išeičių visuomet yra, tereikia pasitelkti kūrybiškumą.

Virtuvės baldų spalvos: kurias pasirinkti?

Šiuo metu  vis dar populiariausiomis išlieka juoda ir pilka virtuvės baldų spalvos. Kitas labai populiarus derinys – šviesi spalva (pavyzdžiui, balta, pieno baltumo, magnolijų ir kt.) derinama su įvairiomis medienos imitacijos  medžiagomis. Tarp ryškesnių spalvų populiarios tamsiai mėlyna, samanų, mėtų atspalviai. Vis dar labai populiarios įvairios natūralių medžiagų tekstūros, kaip betonas, akmuo, metalas.

Inhaus.lt vizualizacija

L. Šlefendorienė pateikia racionalų patarimą: „Jeigu virtuvė yra šiaurinėje pusėje, jei ji nedidelė, tikrai nesiūlyčiau tamsių spalvų fasadų. Tokiu atveju reikėtų rinktis ir šviesias sienas, ir baldus: taip vizualiai padidinama erdvė, patalpa neužgožiama. O jeigu virtuvė didelė, galima rinktis ir tamsesnes, intensyvesnes spalvas. Svarbiausia, kad pasirinkimas atitiktų žmogaus charakterį: ramios spalvos kai kam atrodo nuobodžios, jas mėgsta tikrai ne visi, bet namuose, kuriuose vyrauja ryškios spalvos, irgi ne kiekvienas gali gyventi.

Visgi specialistė pastebi, kad persistengti su spalvomis nereikėtų net ir kuriant eklektišką stilių, nes interjeras gali virsti neskoningu ir chaotišku.

Individualiai projektuojamų virtuvės baldų kaina

Anot L. Šlefendorienės, neparuošus baldų projekto, neišklausius kliento lūkesčių bei nežinant planuojamų integruoti buitinių prietaisų pasirinkimo, sudėtinga nuspėti baldų kainą. „Vėlgi, svarbu tai, kad virtuvės baldų kaina priklauso ne vien tik nuo baldų medžiagiškumo, bet ir nuo vidinės įrangos: kuo daugiau įvairių stalčių, kokybiškų mechanizmų, ištraukiamų kolonų ir kitų elementų bei vidinės įrangos priedų, tuo virtuvės baldai brangesni.

Taigi, vizualiai panašiai atrodantys baldai gali kainuoti skirtingai. Tačiau net turint ribotą biudžetą baldams įsigyti, reikėtų ieškoti universaliausio sprendimo – kad baldai būtų ir gražūs, ir funkcionalūs.“

Inhaus.lt vizualizacija

Galiausiai, renkantis virtuvės baldus svarbu atkreipti dėmesį, kokias vertybes deklaruoja gamintojas. Retai susimąstoma, kad virtuvės baldai taip pat gali būti gaminami laikantis tvariosios gamybos standartų, pavyzdžiui, iš ekologiškos medienos ir kitų saugių žaliavų, o baldai transportuojami  pakuojant juos į perdirbamas medžiagas.

Pavyzdžiui, „Inhaus“ ir „Nolte“ visus baldų karkasus laminuoja 100 proc., tad į aplinką neišskiriamos net ir mažiausiai kenksmingos medžiagos, kurios neišvengiamai naudojamos gaminant medienos drožlių plokštes. Gamintojų pranašumą rodo ir įvairios smulkmenos: pavyzdžiui, „Nolte“ matomas karkasų briaunas klijuoja specialiomis amortizacinėmis gumelėmis, dėl kurių durelės sandariai užveriamos ir nelieka jokių tarpų, tad į spinteles nepatenka dulkės, o durelės uždaromos dar tyliau.

Šaltinis: Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys.