Funkcionali virtuvė: nuo įrangos išdėstymo iki smulkmenų

Ergonomika darbo vietoje – viena svarbiausių, ir tai jau nė vieno nebestebina: daugiau nei pusė visų dirbančiųjų, ypač sėdimą darbą, yra kamuojami nugaros skausmų. Šios problemos būtų galima išvengti išlaikant taisyklingą laikyseną. Kaip ir darbo vietoje, ergonomika analogiškai svarbi ir namuose – ypač tose patalpose, kuriose vykdote tas pačias rutinines užduotis, pavyzdžiui, virtuvėje.
Jei kaskart kepdami, virdami ar plaudami turite sulenkti nugarą, ilgainiui gali pradėti skaudėti kaklą, pečius ir nugarą. Tačiau visuomet galite rasti sprendimą: ergonomiškai suprojektuota virtuvė padeda išlaikyti taisyklingą laikyseną.
Jei virtuvėje praleidžiate santykinai daug laiko, ilgainiui suprasite, kaip svarbu tinkamai surikiuoti net ir menkiausias smulkmenas.

Kaip apskaičiuoti tinkamą darbastalio aukštį?

Pirmiausia ergonomiškose virtuvėse, pasitarę su specialistais, turėtumėte tinkamai pritaikyti darbastalius.
Vidutinis darbastalio aukštis – 85–95 cm (minimalus – 82 cm (76 cm neįgaliesiems), maksimalus – 1 m).
Darbastalio aukštis parenkamas pagal šeimos nario, virtuvėje praleidžiančio daugiausiai laiko, ūgį. Tinkamo darbastalio aukštį pagal ūgį iliustruoja šis paveikslas:

Šaltinis: Balduformule.lt

Kuriame aukštyje ką montuoti?

Kaitlentę nuleidus šiek tiek žemiau stalviršio bus lengviau žvilgtelėti į puodus gaminant. Pagal ergonomikos principus kaitlentę patariama montuoti 10–15 cm žemiau stalviršio aukščio.
Tuo tarpu šiek tiek pakelta plautuvė užtikrina didesnį komfortą: 10–15 cm aukščiau stalviršio sumontavus plautuvę bus lengviau pasiekti jos dugną per daug nesusilenkiant. Tiesa, montavimo aukštį lemia ir pačios plautuvės gylis.
Vis dažniau indaplovės ir orkaitės montuojamos ne ant žemės, bet tokiame aukštyje, kad jas būtų paprasta patogiai pasiekti stovint: tada naudojantis šiais prietaisais nepakraunama nugara. Orientyras, kokiame aukštyje įrengti tiek indaplovę, tiek ir orkaitę – jūsų pečių aukštis: viršutinis prietaiso kraštas turėtų sutapti su pečių linija.

Virtuvinės spintelės: montavimo aukštis ir kiti svarbūs principai

Virtuvinės spintelės neturėtų būti pakabinamos per aukštai. Virtuvėje ypač svarbu, kad visi indai ir reikmenys būtų tinkamame aukštyje. Tikriausiai nebus patogu, jei, norėdami pasiimti dažnai naudojamus maisto produktus, keptuves, puodus ar elektrinius prietaisus, turėsite laipioti specialiomis kopėtėlėmis.
Jau vėliau, kai virtuvės baldai bus suprojektuoti ir pagaminti, labai svarbu dažnai naudojamus daiktus laikyti lengvai pasiekiamose vietose. Retai naudojami prietaisai turėtų atsidurti viršutinėse spintelių lentynose.

Jei virtuve naudosis kairiarankis žmogus, vėlgi reikės apgalvoti nemažai niuansų. Pavyzdžiui, spintelių durys turėtų būti lengvai atidaromos dešine ranka – kairiąja įprastai paimami daiktai.
Prie viryklės patogu įrengti spintelę, iš kurios, neatsitraukus nuo puodų, galima pasiekti prieskonius, aliejų, įrankius (menteles, samčius, kiaurasamčius ir t. t.). Labai tiktų siaura ištraukiama spintelė. Analogiškai – ir indų plovimo reikmenys (ploviklis, kempinėlė ir kt.) prie plautuvės.

Pakabinami reikmenys turėtų atsidurti ant bėgelio, pritvirtinto išilgai sienos. Jei tarpas tarp viršutinių ir apatinių spintelių – gana didelis, galima įkurdinti visą virtuvinių bėgelių sistemą. Kitas privalumas – įsirengę bėgelius ar lentynėles, atlaisvinsite stalviršius: turėsite daugiau erdvės ruošdami patiekalus. Jau naudodamiesi virtuve atkraustykite stalviršius, nes apkrauti stalviršiai sukuria netvarkos įspūdį, o smulkius prietaisus laikykite spintelėse. Pasistenkite, kad kiekvienas smulkus daiktas turėtų savo vietą: naudokite specialius stalčių dėklus įrankiams.

Virtuvinės spintelės ir apšvietimas

Maistui gaminti virtuvėje būtinas geras apšvietimas. Ir nors natūrali dienos šviesa – visuomet maloni, tačiau ja negalime džiaugtis ištisą parą, tad po spintelėmis ir spintelių viduje galima sumontuoti specialias LED juostas – bus ne tik lengviau gaminti, bet ir lengviau rasite, ko jums reikia, ypač naktį.

Palengvinkite judėjimą virtuvėje

Kiekvieną virtuvę galima suskirstyti į 3–5 darbo zonas. 3 svarbiausios jų:

  1. Maisto gaminimo zona (orkaitė, kaitlentė);
  2. Plovimo zona (plautuvė);
  3. Laikymo zona (šaldytuvas ir virtuvinės spintelės).

Papildomos zonos – stalviršiai, ant kurių ruošiamas maistas, sandėliukas ar koks nors kitas lentynų masyvas ir valgomojo zona. Susidarykite judėjimo tarp skirtingų zonų žemėlapį: pagalvokite, kaip „keliauja“ jūsų indai: kaip jie patenka iš spintelės ant pietų stalo ir vėl grįžta į plautuvę/indaplovę. Įprastai pietus gamina ir visais kitais su tuo susijusiais reikalais (pavyzdžiui, indų išdėliojimu ant stalo, nurinkimu ir kt.) rūpinasi ne vienas žmogus, tad viską išdėliokite taip, kad judėjimo kryptys nesusikirstų ir vieni kitiems netrukdytumėte.

Patogi ir švari virtuvė – kaip tą pasiekti?

Plautuvė
Drąsiai rinkitės dviejų ar net trijų skyrių plautuvę, dar geriau – su priedais. Čia laikinai galėsite padėti karštus puodus ar keptuves. Specialiame ant plautuvės tvirtinamame kiaurasamtyje galėsite palikti atitirpti ar nuvarvėti nuplautas daržoves, vaisius ar uogas – virtuvėje bus kur kas švariau.

Stalviršiai
Norėdami paruošti gardžius pietus, neišsiversime be krosnelės ar orkaitės. Tačiau pagrindinis veiksmas virtuvėje vyksta ant stalviršių ir aplink plautuvę, kur intensyviai plaunama, pjaustoma, lupama, trinama ir maišoma. Gerai suprojektuota virtuvė ne tik leis paprasčiau nudirbti visus darbus, bet ir padės išvengti chaoso.
Jei stalviršis pernelyg nutolęs nuo plautuvės, viskas virtuvėje greitai išsiteps: tarkime, iš plautuvės pernešant nuplautas daržoves ant grindų nuolat prilašės vandens.
Šiukšliadėžės
Taip pat nepatogu, jei šiukšlių dėžės yra pernelyg toli nuo stalviršių – garantuotai pribirs maisto likučių arba lašės nuo panaudotų arbatos pakelių. Šiukšlių rūšiavimo sistemą patogu įsirengti po stalviršiu ar plautuve. Geriausia turėti atskirą stalčių su keliomis šiukšliadėžėmis plastikui, popieriui, kompostavimui ir bendroms atliekoms.

Veikiausiai nė vienas dar nėra pasakęs „mano virtuvėje per daug vietos“, todėl stenkitės optimaliai išnaudoti erdvę, ypač kampus. Visų svarbiausia – virtuvė turi tarnauti jums, o ne jūs virtuvei!