Ekologiškos valymo priemonės: geriausi mūsų rasti sprendimai

Buitinė chemija nedraugiška ne tik mūsų odai ir kvėpavimo takams, bet ir aplinkai, todėl namams blizginti geriau naudoti natūralias priemones. Kurios iš jų tinkamiausios ir kaip šias priemones pasiruošti patiems?

Trumpa 10-ies natūralių valymo priemonių apžvalga

 1. Valgomoji soda puikiai tinka valyti paviršius, taip pat indams plauti. Ji pašalina dėmes ir suteikia spindesio, neutralizuoja nemalonius kvapus. Tai viena plačiausiai visuose namuose pritaikomų natūralių valymo priemonių.
 2. Actas – dar vienas puikus natūralus valiklis: jis naikina mikrobus, šalina nemalonius kvapus, kalkių nuosėdas bei tirpdo riebalus.
 3. Druska tinka dėmėms šalinti, rūdims valyti, vietoj šveičiamosios priemonės puodams ar keptuvėms šveisti, skalbti ir kt.
 4. Citrinų rūgštis veikia panašiai kaip actas: dezinfekuoja paviršius, šalina nemalonius kvapus bei balina paviršius. Be to, tai ir populiariausia priemonė šalinant kalkių nuosėdas.
 5. Citrinų sultys puikiai įveikia nešvarumus, paviršių įsisenėjusias dėmes, taip pat tinka rūdims šalinti, variniams, žalvariniams daiktams, paviršiams valyti.
 6. Garstyčių milteliai – puiki priemonė riebalams nuo indų šalinti.
 7. Kukurūzų miltai ir krakmolas naudojami langams valyti, kilimams plauti (riebalų dėmėms sugerti) ar net baldų paviršiui prižiūrėti.
 8. Natūralūs augaliniai aliejai tinka odiniams, mediniams paviršiams valyti.
 9. Eteriniai aliejai. Geriausiai namų valymui tinka arbatmedžių, citrinų, citrinžolių, levandų ir pušų eteriniai aliejai. Keli jų lašeliai maišomi su soda, actu, druska ar tiesiog įlašinami į vandenį.
 10. Ūkinis muilas dezinfekuoja ir naikina mikroorganizmus, nesukelia alergijų. Jis tinka ne tik skalbti drabužius, ypač kūdikių, vaikų, bet ir valyti grindis, vonią ir praustuvus. Galima įsigyti ūkinio muilo drožlių arba gabalėlį įprasto muilo susitarkuoti trintuve.

Kokių priedų prireiks norint ekologiškai valyti namus?

Namuose nemažai natūralių priemonių (citrinų rūgštis, soda, druska, actas, ūkinis muilas ir t. t.) turime daugelis, tačiau prireiks kelių papildomų priemonių:

 • butelio su purkštuku;
 • indelių pagamintiems mišiniams laikyti;
 • šepečio ar kelių šepečių ilgomis rankenomis paviršiams šveisti.
  Toliau pateiksime kelis puikius išbandytus natūralius valiklius visiems namams.

Natūralūs valikliai virtuvei

Viryklei ir orkaitei valyti
Į ½ stiklinės sodos įpilkite 2–3 v. š. vandens ir šiuo mišiniu gerai įtrinkite viryklę ar orkaitę, lengvai pašveiskite, tada bent 15 min. palikite ir po to kruopščiai nuvalykite mišinio likučius.

Mišinys užsikimšus plautuvei
Sumaišykite valgomąją sodą, druską ir actą (1:1:2 dalimis). Gautą mišinį pilkite į plautuvę, palikite ~15–20 min., tuomet paleiskite karštą vandenį. Ši procedūra ne tik atkimš vamzdžius, bet ir panaikins nemalonius kanalizacijos kvapus.  

Šaldytuvo, mikrobangų krosnelės, viryklės, orkaitės ir duoninės valymas
Natūralu, kad nei šaldytuvo, nei mikrobangės, nei duoninės, nei juo labiau viryklės ar orkaitės nesinori valyti agresyviais chemikalais, kurių dalelės ant paviršių išlieka. Tad geriausia įmanoma priemonė – actas/acto rūgštis: pasidarykite tirpalą (į vonelę su vandeniu įpilkite stiklinę acto) arba acto pilkite tiesiai ant kempinėlės, šluostės arba popierinio rankšluosčio ir kruopščiai išvalykite paviršius.

Kalkių nuosėdų šalinimas.
Jei virdulyje susikaupė kalkių nuosėdų, bent iki pusės pripilkite acto ir užvirkite. Jei kalkių dar liko, actui leiskite kiek pravėsti ir procedūrą kartokite tol, kol nuosėdos visiškai ištirps.
Taip pat kalkėms šalinti puikiai tinka citrinų rūgštis. Į virdulį reikėtų įberti kelis valgomuosius šaukštus citrinų rūgšties, įpilti vandens ir mišinį kelis kartus užvirti (vanduo užvirinamas tokiu pat principu, kaip ir naudojant actą).

Puodų šveitiklis
Ant puodų sienelių net ir kruopščiai juos plaunant dažnai lieka plonas riebalų sluoksnis, kurį sunku pašalinti. Tad šveitimui puikiai tiks druskos ir acto mišinys. Labai patogu naudoti specialų puodų šveistuką ar šepetėlį su rankena.

Natūralūs valikliai vonios kambariui

Visų vonios paviršių valymas
Kone idealiausias vonios kambario valiklis – acto ir vandens mišinys. 1 dalis acto sumaišoma su 2 dalimis vandens. Šis mišinys:

 • Tiks valyti vonioms, praustuvams, dušo kabinoms, dušo galvutėms, plytelėms ir t. t.
 • Padės pašalinti prausimosi priemonių likučius, kalkių nuosėdas. Jei kalkes sunku pašalinti tirpalu, naudokite neskiestą actą. Gausiai kalkėmis apaugusią metalinę dušo galvutę netgi galima pavirinti acto ir vandens mišinyje.
 • Padės atgaivinti orą.

Vonios kambario šveitiklis
Jei ne visus nešvarumus pavyksta pašalinti acto ir vandens mišiniu ir reikia intensyvesnio šveitimo, sumaišykite sodą su vandeniu (santykiu 3:1): turi išeiti košės konsistencijos masė. Taip pat galite įlašinti ir kelis lašelius citrinų eterinio aliejaus. Gauta mase gerai iššveisite paviršius ir šiek tiek palikite.
Patarimas: plytelių sujungimams šveisti puikiai pravers senas dantų šepetėlis.

Klozeto valymas
Į klozetą įberkite 1 saują valgomosios sodos ir įpilkite 1 stiklinę acto. Šios dvi priemonės gausiai suputos ir atliks savo darbą. Po 15 min. išvalykite tualetą šepečiu ir nuplaukite nešvarumus.

Natūralūs valikliai svetainei

Odiniams ir mediniams baldams, parketui valyti
Ant medvilninės šluostės užlašinkite šiek tiek alyvuogių aliejaus ir valykite baldus bei parketą. Aliejus padės pašalinti dėmes, atnaujins paviršius.

Kilimams valyti
Jei ant kilimo nukrito maisto ir liko riebi dėmė, reikėtų ant dėmės užberti po saujelę sodos ir kukurūzų krakmolo. Po 10 min. miltelius reikėtų išsiurbti. Po to valoma žemiau aprašytuoju šlapiuoju būdu.
Universalus kilimų valiklis: į 5 litrus šilto vandens reikėtų įberti pusę stiklinės sodos. Tirpalu gausiai nupurkškite kilimą ir palaukite 30 min. Tada skysčio likučius susiurbkite dulkių siurbliu.
Kilimų valiklis su muilu. Kilimus galima valyti iš mišiniu, kurį pasidarysite iš 1 litro šilto vandens ir 1 v. š. ūkinio muilo drožlių. Šepetėliu mišinys įtrinamas į kilimą, trumpam paliekama ir tada kilimas išvalomas drėgna šluoste.

Natūralūs valikliai visiems namams

Grindims plauti

 • Į saują druskos įlašinkite 3–6 lašelius eterinio aliejaus (grindų plovimui puikiai tiks arbatmedžių, eukaliptų arba levandų eteriniai aliejai) ir gerai išmaišykite. Paruoštą druską berkite į dubenį ar kibirą su vandeniu ir gerai išmaišykite.
 • Į vandenį, kuriuo plausite grindis, taip pat galima įpilti šiek tiek acto. Tačiau acto kvapas gan ilgai išlieka: jį numalšins keli lašeliai pasirinkto eterinio aliejaus.

Langams valyti
Į 0,5 litro vandens įpilkite ¼ stiklinės baltojo acto ir įlašinkite kelis lašelius pasirinkto eterinio aliejaus. Mišinį supilkite į purkštuvą ir kaskart prieš naudojimą mišinį suplakite. Purkškite skysčiu langus ir nuvalykite kaip įprastai.

Veidrodžiams valyti
Sumaišykite 1 dalį vandens ir 1 dalį acto. Maišiniu valykite veidrodžius kaip įprastai.

Ir tai – tik keli puikūs receptai: iš natūralių priemonių galite pasigaminti visų tipų valiklius – net ir indaplovių tabletes.