Susipažinkite: skandinaviškas stilius

Skandinaviškas stilius – pamėgtas daugelio, universalus, ganėtinai kuklus, jame vyrauja subtilios kontrastingos spalvos. Jo ištakos siekia 1950-uosius: tuo metu, kai JAV ir Europoje išpopuliarėjo modernizmas, skandinavai pradėjo puoselėti naują savo stilių.


Bėgant metams skandinaviškas stilius stipriai kito, transformavosi. Pastaruoju metu dizaineriai susiduria su nemažai iššūkių: skandinaviškais vadinami ir tie interjerai, kuriuose yra tik viena kita šio stiliaus detalė, o iš esmės vyrauja eklektiškas stilius, kuriame galima rasti ir industrinio, ir minimalistinio, ir modernaus, ir mid-century stilių, ir net vieną kitą klasikos interpretaciją.


Tačiau metams bėgant ir pats skandinaviškas stilius nėra toks griežtas ir įspraustas į rėmus: visgi jo ištakos slypi net 5-iose kultūrose: švedų, norvegų, suomių, danų ir islandų. Kiekvienoje šalyje skandinaviškas stilius suprantamas kiek kitaip ir pagal tai kuriamas savitas interjeras. Interjero dizainerių nuomone, lietuvių labiausiai pamėgtas – būtent švediškasis stilius, tačiau ir patys švedai mielai įsileidžia naujoves. 
Skandinaviškas stilius siejamas su minimalizmu, paprastumu, jame nėra vizualinės netvarkos, visi elementai išdėlioti gana tvarkingai, nuosekliai, kad susijungtų į bendrą visumą.

Atspalviai: ar skandinaviškas stilius – tik baltos spalvos sienos?

Labai dažnai lietuviai, pastebėję interjere vyraujančias šviesias spalvas ir ypač – baltas sienas, iš karto interjerą priskiria skandinaviškajam. Tačiau baltai nudažytos sienos gali būti praktiškai bet kokio stiliaus namuose (Jei svarstote apie spalvų pasirinkimą miegamojo kambaryje – spalvos miegamajame). Be kita ko, skandinaviškame interjere daug dažniau pasirenkami šilti pilki, taip pat kitų spalvų natūralūs neutralūs ir „minkšti“ pasteliniai tonai. Vienaip ar kitai, šiame interjere vyraujančios spalvos – šviesios, medienos tonai – lengvi, prigesinti, naudojami klevo, pelenų ar baltojo ąžuolo natūralūs atspalviai. Beje, skandinaviško stiliaus interjere gali būti vienas kitas medinis baldas ar interjero detalė, tačiau persistengti irgi nederėtų.
Baldų spalvos. Skandinaviškam stiliui vis geriau įsitvirtinant interjero stilių hierarchijoje, kiek išpopuliarėjo ir tamsesni atspalviai, pavyzdžiui, šilto riešuto, tačiau spalvų paletė išliko natūrali ir toliau vyravo  gamtoje randamos spalvos.
Jei kuriantiems skandinavišką interjerą vis tik pritrūksta spalvų, rekomenduojame atkreipti dėmesį į švelnią melsvą, prislopintą žalsvą arba juodą spalvas.

Medžiagų tekstūra skandinaviško stiliaus interjere

Panašiai kaip ir spalvų paletėje, tarp medžiagų populiariausios – neutralios: lygi oda, austi kilimėliai, iš labai storų siūlų megzti pledai ar lovatiesės, iš vytelių ar kitų medžiagų pinti baldai ir aksesuarai. Tiesa, jei grindys – natūralios medienos, skandinavai jų niekada nepaslėps po dideliais ir storais kilimais.
Galimybės pasirenkant tekstūrą – begalinės, svarbiausia, kad visos detalės nuosekliai derėtų.

Skandinaviški baldų profiliai

Panagrinėjus skandinaviškų baldų formas taip ir neaišku, ar vyrauja aštrūs, ar nugludinti, suapvalinti kampai. Tačiau aišku viena – baldai skandinaviškame interjere yra labai paprastų, išgrynintų formų. Bene daugiausiai skandinaviško stiliaus baldų galima rasti „Ikea“ parduotuvėse. Jie – gana paprasti, nebrangūs, tačiau kartu ir pakankamai elegantiški, traukiantys dėmesį. Pačioje Švedijoje „Ikea“ produkcija dažnai derinama su prabangesniais dizainerių kurtais baldais.

Detalės skandinaviškame interjere

Skandinavišką stilių išduoda ir paveikslai, įrėminti plakatai ar reprodukcijos. Dažniausiai paveikslai kabinami grupėmis po kelis, o juose vyrauja kontrastingos neutralios spalvos – dažniausiai juoda, pilka ir balta. Skandinaviško stiliaus interjere visuomet gausu tekstilės gaminių: ant sofų ir fotelių beveik visada klojami pledai, ant jų išdėliojamos pagalvėlės, o ant grindų – bent nedidelis kilimas.

Skandinaviškas stilius ir apšvietimas

Skandinavai labai vertina natūralų apšvietimą, ypač žinant, kad kai kuriuose regionuose net 60 dienų per metus visą parą tęsiasi poliarinės naktys. Gal dėl to ir šio stiliaus interjere daugiausia vyrauja ne tamsios, bet šviesios spalvos. Vienas labiausiai priimtinų būdų įsileisti daugiau šviesos – sumontuoti didelius panoraminius langus. Būtent todėl skandinaviško stiliaus interjeruose labai dažnai aptinkame nuo grindų iki lubų besitęsiančius langus.

9 taisyklės, padėsiančios kuriantiems skandinaviško stiliaus interjerą

  1. Šviesios grindys. Pavyzdiniame skandinaviškame interjere grindys turėtų būti natūralios medienos, pageidautina – dažytos šviesiomis spalvomis, paliekant visas šakas ir kitus autentiškus medienos trūkumus.
  2. Karaliaujanti balta spalva. Balta spalva skandinaviškame interjere išryškinama maksimaliai. Kaip ir minėjome anksčiau straipsnyje, iš tiesų pirmenybė teikiama šviesioms (pavyzdžiui, madingos beige spalvos) sienoms ir kiek tamsesniems neutraliems atspalviams.
  3. Spalviniai akcentai. Norėdami suteikti skandinaviškam interjerui gyvumo, rinkitės spalvingesnę tekstilę (pagalvėles, lovatieses ir kt.). Moderniame interjere atsiranda ir ryškesnių spalvų.
  4. Grafinis sienų menas. Išskirtinis elementas skandinaviškuose namuose – spaudiniai ir grafika. Jie gali būti ne tik sukabinami ant sienos, bet ir statomi ant baldų bei grindų.
  5. Formos ir funkcionalumas. Skandinaviškame interjere formos paklūsta funkcionalumui. Dėl to visiškai gali užtekti net ir vienos kambarį apšviečiančios lemputės, o knygų krūva gali tarnauti kaip spintelė prie lovos.
  6. Užuolaidos. Skandinaviškame interjere retai kada rastume užuolaidas. Tačiau kai kurios tautos tiesiog neįpratusios gyventi atvirais langais, tad rinktis užuolaidas ar ne – jūsų sprendimas.
  7. Atskira virtuvė. Vis labiau populiarėjant bendrovės virtuvės ir svetainės koncepcijai, skandinavai pirmenybę vis dar teikia atskirai virtuvei. Ir šią tendenciją galima pamatyti net ir nedideliuose studijos tipo butuose.
  8. Krosnelės. Skandinaviško stiliaus interjere visiškai įprastas akcentas kone kiekvieno kambario kampe – malkomis kūrenamos ketaus krosnelės.
  9. Žalia spalva ne tik lauke. Internete galite rasti galybę idėjų, susijusių su žaliu interjero dekoru. Idėjų galite pasisemti iš „Urban Jungle“ tinklaraščio. Žalia spalva ne tik lauke. Internete galite rasti galybę idėjų, susijusių su žaliu interjero dekoru. Idėjų galite pasisemti iš „Urban Jungle“ tinklaraščio.

Šiuo metu galite rasti visą galybę jau nuo praeito amžiaus vidurio žinomų skandinaviško stiliaus prekės ženklų: Hans Wegner, Alvar Aalto, Arne Jacobsen ir kt.
Tad namuose drąsiai rinkitės vieną populiariausių ir gražiausių stilių – skandinaviškąjį: tikrai nenusivilsite.