Jei vonios kambaryje ruošiatės įrengti dušo kabiną ar dušo pertvarą, reikia apmastyti keletą svarbių momentų ir išsirinkti iš gausybės gamintojų ir modelių. Nauja dušo kabina turi ne tik tikti Jūsų vonios kambario interjerui tačiau ir būti funkcionali.
Mes padėsime Jums susipažinti su svarbiausiais elementais ir pasirinkti tinkamai.
Kas yra dušo kabina ir kodėl ją verta rinktis?
Dušo kabina – tai stiklinių pertvarų junginys vonios kambaryje su drenažo sistema. Jos funkcionalumas lemia šių dienų populiarumą. Turint erdvų vonios kambarį, jei leidžia sąlygos, žmonės įsirengia ir vonią ir dušo kabiną – tai rodo šių dviejų vonios elementų funkcijų atskyrimą.
Nors iš esmės jie skirti tam pačiam tikslui – nusiprausti, žmonės vonią mato kaip atsipalaidavimo šaltinį, kuriame galima ramiai pagulėti, galbūt pasinaudoti hidromasažiniais malonumais, o dušo kabina skirta greitiems ir patogiems nusiprausimams. Žinoma, vertinant kas geriau nėra vienareikšmio atsakymo, nes mūsų įpročiai ir norai skiriasi.
Taigi, kokie dušo kabinos privalumai?
- Pasirinkus dušo kabiną, bus sutaupoma šiek tiek vonios kambario erdvės.
- Sutaupoma vandens. Žinoma, jei turite hidromasažus dušo kabinoje bei naudojate kas kart prausiantis, šis punktas tampa klaidingu, tačiau vertinant bendras, standartines situacijas, apsiprausimui dušo kabinoje pakanka mažesnio kiekio vandens.
- Tai puikus pasirinkimas senesnio amžiaus žmonėms. Apsiprausimas tampa lengvesnis, nes nereikia įlipti kaip į vonią.
- Sutaupoma šiek tiek laiko, dėl greitesnės procedūros.
Dušo kabinų tipų yra tikra gausybė ir kiekvienas modelis turi savus privalumus bei trūkumus. Atėjus apsisprendimo metui, dažnu atveju mes pasimetame tarp pasirinkimo galimybių. Juk visuomet norisi išsirinkti kokybišką ir funkcionalų daiktą neviršijant biudžeto.
Prieš pasirenkant dušo kabiną
Santechnika – sudėtingas dalykas, dėl to, jog visas vonios kambario įrengimas turi būti apgalvotas kompleksiškai. Tai viena iš priežasčių, kodėl žmonės padaro vieną ar kitą klaidą pasirinkdami produktus ar nuspręsdami įrengimo klausimus. Dušo kabina ne išimtis, todėl prieš pasirenkant ir nusprendžiant įsigyti vieną ar kitą produktą, siūlome apsvarstyti svarbius, susijusius klausimus.
Vandens drenažas
Kaip jau minėjome dušo kabiną laikome tik stiklines pertvaras sujungtas vonios kampe, prie vienos sienos ar netgi vonios kambario viduryje, tačiau vandens nubėgimui papildomai reikia apgalvoti drenažo sistemą.
Pasirinkti galite dvejopai – statyti dušo padą arba montuoti dušo kabiną ant grindų. Trumpai apie kiekvieną iš šių pasirinkimų.
Dušo padas
Gali būti metalinis, akrilinis, medinis, akmens masės ar keraminis. Kiekvienas iš medžiagos pasirinkimų turi savus privalumus (juos apžvelgsime sekančiuose straipsniuose). Populiariausi Lietuvoje – akmens masės bei akrilo padėklai. Juos sąlyginai lengva montuoti, o populiarumą lemia namų tipai. Renovuojant senos statybos daugiabutyje esantį būstą, tai paprasčiausias, greičiausias ir šiek tiek mažiau investicijų reikalaujantis produktas. Taigi, reikėtų apsispręsti kokių matmenų bus dušo kabina, kokios formos ir aukščio. Tuomet pasidomėti dušo padėklais, jog jie atitiktų Jūsų norimos dušo kabinos parametrus.
Dušo latakas arba trapas
Šis vandens surinkimo tipažas populiaresnis naujos statybos būstuose, kuriuose dar tik formuojamos grindys. Būtina sąlyga šiam variantui – grindų nuolydis. Žinoma šis variantas palieka erdvės ir Jūsų stiliaus fantazijai, nes pačios produktų išorinės grotelės gali būti įvairiausių spalvų, formų ar tipų. Bene populiariausias pasirinkimas – grotelės su įklijuojama plytele. Toks sprendimas sukuria vientisumą, nes dušo kabinoje matosi tik siauri plyšeliai vandens subėgimo vietose.
Dušo latakai turi dydžius bei vandens pralaidumo parametrus, todėl renkantis, turite įvertinti kokio dydžio bus dušo kabina ir kokias dušo sistemas naudosite. Gerai apskaičiuota ir sumontuota dušo kabinos sistema neleis besimaudant patvinti vonios kambariui.
Dušo sistema
Potinkinė dušo sistema, virštinkinė, lietaus dušo galvutė, hidromasažiniai purkštukai. Tiek daug visokiausių terminų, modelių ir parametrų, tačiau juos apsvarstyti irgi privalote (Dušo sistemų pasirinkimus apžvelgsime sekančiame straipsnyje).
Keletas momentų, pasvarstymams:
- Dušo sistemos vandens pralaidumas turėtų būti mažesnis už drenažo vandens surinkimo pralaidumą. Mažesnis grindų nuolydis ir šių parametrų neatitikimas lems patvinimus po maudynių dušo kabinoje.
- Montuojant potinkinę sistemą su stacionaria dušo galva, įvertinkite dušo kabinos dydį ir pasirinkite tinkamo ilgio dušo galvos laikiklį.
Vonios kambario erdvė
Tai vienas iš svarbesnių apsvarstymų. Nuo kambario erdvės priklauso dušo kabinos dydis, durelių atsidarymo tipas bei stiklų spalvų pasirinkimai.
Turint erdvų vonios kambarį, dažniausiai galime įrengti kaip tik panorėję, tačiau turint mažą erdvę, turime pasitelkti fantaziją ir visus gamintojų teikiamus sprendimus. Taupant vietą, galima rinktis pusapvalę dušo kabiną, kurios užapvalintas kampas padės išsaugoti taip reikiamus centimetrus. Taip pat tokioje situacijoje padės dušo kabinos durys – stumdomos į šonus.
Erdvės pojūčio padidinimui rekomenduojama montuoti skaidraus stiklo dušo kabinas. Galimas modelis ir su sulankstomomis dušo durimis prie sienos. Nenaudojant dušo kabinos, pats vonios kambarys tampa kur kas erdvesniu.
Biudžetas
Renkantis bet kokį produktą, visuomet bus pinigų faktorius ir to mes neišvengsime. Visgi turėtume nuspręsti koks yra mūsų biudžetas ir tik tuomet tikrinti kokie variantai mums priimtini.
Pigios dušo kabinos (paprastai, tačiau su išimtimis):
- Paprastai turi baltą aliumo profilį;
- Stumdomą durų mechanizmą;
- Yra standartinio 90x90cm dydžio;
- Su skaidraus plastiko užpildu.
Brangesnės dušo kabinos bus jei:
- Turi 6mm (standartiškai) ar 8mm grūdinto stiklo užpildą (raštai, reljefai taip pat turi įtakos aukštesnei kainai);
- Turi blizgų, matinį arba beremę konstrukcijas;
- Turi įvairius dydžius 90×100, 100×100 ir kt.;
- Dušo durys su vyriais (varstomos, sukamos);
Tai tik keli dušo kabinos kriterijai, nuo kurių priklauso kaina. Ir tikrai nėra geresnio ar blogesnio pasirinkimo. Yra tik Jums tinkami arba netinkami. Žemiau apžvelgsime šiuos dušo kabinos elementus, tuomet galėsite nuspręsti kokie kriterijai priimtiniausi.
Renkamės dušinės formą
Kvadratinės dušo kabinos – Suteikia daugiau erdvės dušo kabinos viduje, turi platesnį durų varstymo tipų pasirinkimą, modernesnis dizainas.
Pusapvalės dušo kabinos – Puikiai tinka mažesniuose vonios kambariuose.
Dušo pertvaros – Sparčiai populiarėjantis sprendimas, ypač montuojant pertvarą tiesiai ant grindų, kartu su dušo lataku arba trapu. Minimalistinis dizainas, lengva priežiūra, erdvės pojūtis – tai tik keli privalumai. O kaina taip pat mažesnė dėl elementų kiekio produkte. Mūsų asmeninės simpatijos, būtent tokiam sprendimui.
Dušo kabinos dydis
Standartinis ir populiariausias dydis – 90x90cm. Tai minimaliausias dydis patogumui dušo kabinos viduje. Dažnai montuojamos ir 10 centimetrų mažesnės dušo kabinos ir žmonės kuo puikiausiai jomis naudojasi, tačiau reikėtų įvertinti žmogaus sudėjimą, nes gali būti tikrai ankšta jos viduje.
Žinoma, tai individualus sprendimas priklausantis nuo Jūsų situacijos. Jei reikia patarimo, visuomet galite pasikonsultuoti su pardavėjais ar bendruomene.
Dušo kabinos užpildas
Stiklas – Tai praktiškiausias pasirinkimas. Dažniausiai tai 6 milimetrų storio, grūdintas stiklas. Atskiri modeliai gali turėti ir 8mm storį. Prieš perkant, reikėtų pasidomėti šiuo parametru, nes natūraliai plonesnis stiklas turės mažesnį atsparumą smūgiams (o jų besimaudant tikrai pasitaikys).
Stiklą galima pasirinkti spalvotą, raštuotą ar reljefinį. Pats praktiškiausias sprendimas- skaidrus stiklas. Jis vizualiai didina ervdę, paprasčiau prisižiūri ir tinka bene visuose dizainuose. Norintiems privatumo galima pasirinkti matinį ar tamsintą stiklą.
Plastikas – pigesnė alternatyva stiklui. Jo storis dažniausiai svyruoja nuo 2 iki 4 milimetrų priklausomai nuo gamintojo. Plastikas šiek tiek sunkia valosi nei lygus stiklas ir nėra toks tvirtas. Pats pojūtis produkto nėra toks teigiamas, tačiau dušo kabina tampa kur kas pigesnė ir tai puiki investicija nuomuojamam būstui.
Atidarymo mechanizmai
Stumdomos durys. Čia išsiskiria keletas mechnizmų – slankiojamieji ir ratukiniai. Sudėtinga būtų pasakyti kuris iš jų patikimesnis ar funkcionalesnis, nes kiekvienas gamintojas savaip ištobulinęs šias technologijas, todėl vieno prekinio ženklo dušo kabinos gali būti kokybiškesnės su ratukais, kito galbūt su slankiojamuoju mechanizmu. Renkantis, reikėtų pasidomėti atsiliepimais dėl konkretaus modelio ir atsarginių dalių tiekimu bei kainomis. Buvę tokių kuriozinių situacijų, kuomet skandinaviško gamintojo atsarginia ratukai kainavo tiek pat kiek nauja dušo kabina. Taip neturėtų būti, todėl būkite atidūs besirinkdami.
Varstomos durys šiek tiek patikimesnės lyginant su stumdomomis. Jei vonios kambaryje užtenka vietos varstomomos durims – jas ir rekomenduotume. Yra keletas vyrių tipų, kurie leidžia atverti duris tik į vieną pusę, į abi ar sulankstyti dušo duris prie sienos. Visi pasirinkimai skirti Jūsų situacijoms išspręsti. Jei duris darant į išorę, jos kliūna į vonios spintelę ar klozetą, galima rinktis dušo kabiną, kurios durys atsidaro ir į vidų. Taip išvengsite galimos nelaimės sudaužant stiklą į kokį nors kampą. Žinoma, geriau projektuoti daiktus taip, jog šie nekliūdytų, tačiau kartais tai nėra įmanoma, dėl vietos stokos.
Dušo kabinos priežiūra
Tai niekam nepatinkanti dalis, tačiau labai svarbi. Nuo jos priklauso ir produkto ilgaamžiškumas ir išvaizda. Svarbiausias dalykas, kurį visi tingime atlikti – po kiekvienų maudynių, reikia nubraukti vandens lašus nuo stiklų. Taip nesusidarys kalkių apnašos, kurias sunku valyti.
Patarimas. Renkantis dušo kabiną, atkreipkite dėmesį į papildomą gamintojų tiekiamą naudą – stiklo padengimus specialiomis medžiagomis. Tai tikrai veikia ir ši technologija nėra stebuklinga. Tai cheminė medžiaga, kuomet stiklas padengiamas mikroskopinėmis dalelėmis, užpildydamos stiklo nelygumus. Tokiu būdu vanduo lengviau nuteka nuo dušo kabinos stiklų, tad mažiau atsiranda ir kalkių nuosėdų.
Kadangi tai chemija – laikui bėgant ji nusiplauna (priklausomai nuo intensyvumo ir naudojamos chemijos tai trunka apie 3-6 mėnesius). Vėliau padengti stiklus galite ir patys. Dažnu atveju gamintojai siūlo įsigyti šios medžiagos papildomai.