10 būsto planavimo klaidų

Suplanuoti erdvių ir baldų išdėstymą namuose, racionaliai išnaudojant visą plotą, – užduotis sudėtinga, bet įgyvendinama. Nepriklausomai nuo to, ar keliatės į naują būstą, ar planuojate renovuoti senąjį, efektyvus išdėstymo planavimas padės sutaupyti ne tik laiko, bet ir nemažai finansinių išteklių.  Esminiai aspektai, į kuriuos rekomenduojama atsižvelgti, yra baldai ir Jūsų gyvenimo būdas. Juk namuose turi būti ne tik gražu, bet ir patogu!
Pateikiame kelias dažnai pasitaikančias baldų ir namų zonų išdėstymo klaidas, kurių turėtumėte vengti.

Gyvenimo būdo nepaisymas

Jei Jūsų namuose labai dažnai svečiuojasi giminaičiai, draugai, tai svečių tualeto neįrenkite kitame aukšte nei jiems skirtas kambarys ar patalpa, kurioje susiburiate smagiam vakarui. Taip pat svečių tualeto nereikėtų įrengti ir šeimos vonioje. Jei turite lauko erdvę, pavyzdžiui, terasą, pasirūpinkite, kad praėjimas į tą zoną būtų ne per privačią erdvę, pavyzdžiui, ne per miegamąjį.

Planas prieš realybę

Popieriuje ar kompiuterio ekrane Jūsų būsto planas gali atrodyti tiesiog nepriekaištingai, bet pradėjus čia gyventi ir realiai įvertinus funkcionalumą, galite pastebėti klaidų. Pavyzdžiui, virtuvę įkurdinę toli nuo pagrindinių durų, per visus namus turėsite nešti sunkius nešulius. Galbūt virtuvė, jei gyvenate name, gali turėti atskirą įėjimą prie kurio netoli galėtumėte statyti automobilį? Tai praktiška ir daugeliu kitų atžvilgių.
Jei norite įvertinti, kaip realybėje jausitės būsimame savo būste, pasitelkite fantaziją – įsivaizduokite kaip įeinate į namus, atsinešate pirkinius ir darote kitus kasdienius darbus. Tai leis minimaliai realiau pažvelgti į namo planą ir išryškinti funkcinius trūkumus, jei tokių bus.

Nekreipiate dėmesio, kaip naudojate erdvę

Pavyzdžiui, jei svetainė yra praeinama zona ir tas praėjimas bus tarp sofos ir televizoriaus, bus nepatogu. Juo labiau jei šeimoje daugiau narių. Nuolat kažkas trukdys žiūrėti televizorių, tai bus didelis nepatogumas. Todėl būtina apgalvoti visus aspektus, kaip išnaudojate vieną ar kitą erdvę, kur yra judėjimo zonos.


Miegamasis šalia triukšmo šaltinių

Miegamieji kambariai – Jūsų ir vaikų – neturėtų būti šalia triukšmo šaltinių, pavyzdžiui, nerekomenduojama bendra siena su svetaine, kur dažnai įjungtas televizorius ir verda gyvenimas. Virtuvė – taip pat ne pati geriausia kaimynė miegamojo zonoms.

Prastas vietos paskirstymas

Net ir dideliame būste vienoje vietoje netikslingai išnaudoti keli centimetrai ploto gali sudaryti reikšmingą trūkumą kitoje vietoje. Pavyzdžiui, puikus to pavyzdys – koridoriai. Sutinkame, kad jie būtini, funkcionalūs ir pan. Bet kartais jiems skiriama per daug vietos, kurią kur kas racionaliau galima išnaudoti paskyrus ją svetainei ar miegamojo kambariui.

Baldų statymas palei sienas, jeigu…

… jeigu kuriama atvira erdvė. Šis sprendimas dažnai pasirenkamas apjungiant svetainę su valgomuoju, virtuve. Turintys atvirą erdvę baldus turėtų išdėstyti patalpos centre, formuojant funkcines zonas. Palei sienas sustatyti baldai atviroje erdvėje atrodys neskoningai.

Daiktų saugojimui skirtos erdvės nepaisymas

Kiek daiktų Jūs turite, kuriuos reikės dėti į saugojimo vietas, žinote tik Jūs, ne architektas, tad jis greičiausiai nenumatys, kiek tam reikia skirti vietos. Įvertinkite savo poreikius ir būtinai į būsto planą įtraukite daiktų saugojimui skirtą pakankamą plotą. Turite vaikų? Tuomet neabejotinai reikės vietos nenaudojamiems ar sezoniniams lauko žaislams. Turite dviračius? Juos reikės saugiai laikyti per žiemą. Vežimėlis? Jam taip pat reikės vietos. Lauko baldai? Jie užima nemažai ploto. Kad nereikėtų įvairių daiktų saugojimui skirti vietos gyvenamosiose patalpose, būtinai pasirūpinkite sandėliavimo aspektu planuodami būstą.

Baldų neplanavimas

Net ir didelėje erdvėje rasti vietą norimiems baldams gali tapti tikru iššūkiu, jei apie tai negalvosite iš anksto. Rasti tinkamas vietas baldams, sugalvoti, kaip dailiai ir funkcionaliai juos išdėstyti nėra lengva. Tad jei apie baldus galvosite kaip apie antraeilį dalyką, susidursite su sunkumais. Jei planuojate atviresnes erdves, turėkite omenyje, kad mažiau sienų reiškia mažiau vietos baldams, paveikslams, pakabinamoms lentynoms, šeimos fotografijoms. Todėl planuodami pasinaudokite programomis, kuriose padėliokite ir būsimus baldus – šiandieninė galimybės leidžia tai padaryti nesunkiai. Tam verta skirti savo laiko.

„Be pagalbos“

Nors puikiai žinote, koks Jūsų ar šeimos gyvenimo būdas, ko norite, kaip įsivaizduojate savo būstą, visgi tikslinga patarimų kreiptis į profesionalius projektuotojus, kurie neretai turi tikrų „perliukų“, apie kuriuos patirties neturintis asmuo nė nepagalvotų.

Abejingumas esamai infrastruktūrai

Tokios namo dalys kaip konstrukcija, kanalizacijos vamzdžiai, kaminas ir pan., yra paslėptos. Tad nors iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasta, bet, pavyzdžiui, perkelti vonios kambarį iš vienos vietos į kitą, gali būti net labai sudėtinga ir brangu, jei ateityje to norėtumėte. Tad kiek įmanoma, atsižvelkite į infrastruktūrą ir įvertinkite viską ilgalaikėje perspektyvoje.
Būsto planavimas – atsakingas procesas. Siekdami jį palengvinti ir ateityje išvengti nusivylimų, siūlome atsižvelgti į paminėtas dažnai daromas klaidas.