Vaiko kambarys – ypatinga namų zona, nes ji turėtų atlikti mini namo funkciją. Kaip suprasti? Pavyzdžiui, jei savo namuose turite atskirą patalpą svetainei, kitą – miegojimui, dar kitoje įrengtas darbo kambarys, tai vaiko kambaryje visos zonos – miegojimo, darbo, poilsio ir daiktų laikymo – turi tilpti vienoje patalpoje. Kaip tai padaryti? Greičiausiai dabar apžvelgėte savo atžalos kambarį ar bent mintimis į jį nusikėlėte, ir nutarėte, kad tai – misija neįmanoma. Bet… turime idėjų, kaip vaiko kambarį paversti funkcionalia erdve.
Sutalpinti funkcines zonas kiek lengviau, jei kambarys didelis, erdvus, ir kur kas sudėtingesne užduotimi tampa įrengti vaiko kambarį nedidelėje patalpoje. Pateikiame praktiškų idėjų.
Daugiafunkciai baldai – puiki išeitis
Jei vaiko kambario erdvė nedidelė, puiki išeitis – stalas, sujungtas su lova. Pavyzdžiui, tarsi dviaukštis baldas, kurio antrame aukšte yra lova, o pirmame – rašomasis stalas, dažnai komplektuojamas ir su spintele, lentynomis. Tai puikus sprendimas, nes dvi zonos užima mažiau grindų ploto, kas ypač aktualu mažai erdvei.
Dar vienas populiarus sprendimas – baldų kompleksas, jungiantis lovą ar net dvi lovas, rašomąjį stalą, kelias lentynas ir spintą su uždaromis durimis drabužiams ar kitiems daiktams. Tai leidžia nedideliame plote puikiai sutalpinti net tris kambario zonas, likusią erdvę paliekant žaidimams, sportui ar kitoms vaikoveikloms.
Nesirinkite masyvių, didelių gabaritų baldų
Nereikėtų visų vaiko kambario sienų apstatyti spintomis, spintelėmis, įkurdinti didžiulę lovą ir rašomąjį stalą. Rinkitės kompaktiškus baltus, lengvesnių medžiagų, kurios ir optiškai didins erdvę, ir realiai užims mažiau vietos. Pavyzdžiui, vaikui visai nebūtinas didžiulis rašomasis stalas, juk daugelis tėvų iš patirties žino – kuodidesnis stalas, tuo daugiau netvarkos ant jo. Drabužių spinta irgi neturėtų užimti visos kambario sienos, na, nebent vaikas tikrai turi tiek drabužių.
Svečių priėmimo zona
Vyresniems vaikams, ypač mergaitėms, svarbi kambario zona, kurioje gali priimti draugus. Puikiu pasirinkimu būtų daili širma, kuri neužims daug vietos, bet atskirs šią zoną nuo kitų, esančių kambaryje. Galima širmą naudoti atskirti miegamojo zonai, norint suteikti privatumo būtent šiam kampeliui.
Baldų funkcijos
Pavyzdžiui, mobilūs baldai bus puikus sprendimas tiek mažesnėms, tiek ir didelėms erdvėms – juos lengva pastumti į kitą kambario vietą, taip sudarant daugiau galimybių ir erdvės vaiko aktyviems žaidimams. Susilankstantys baldai, taip pat dabar tokie populiarūs baldai transformeriai irgi padės taupyti erdvę, kai jos stokojama, bet puikiai tiks ir didesniam kambariui. Baldai transformeriai, apimantys porą vaikokambario zonų, užims tik vienos zonos vietą.
Daiktų saugojimo zona
Čia svarbus vaiko patogumas, kad jis pats galėtų lengvai pasiekti, paimti, padėti reikiamus daiktus, todėl erdvę įrenkite atsižvelgdami į vaiko ūgį, galimybes. Naudokite atviras lentynas – jos itin talpios, o vietos užims nedaug. Jei šiai zonai skirsite vieną iš kambario kampų, tai lentynas išdėliokite kampu (jose sutilps labai daug vaiko žaislų, knygų, stalo žaidimų ir kt.).
Kas dar svarbu, įrengiant vaiko kambarį?
Pirmas ir svarbiausias kriterijus – saugumas. Pasirūpinkite, kad baldai stovėtų tiesiai, stabiliai, geriausia, jei aukštesni, pavyzdžiui, drabužių, knygų spintos, pritvirtinami ir prie sienos viršuje, taip užkertant kelią rizikai užvirsti ant vaiko. Aštrūs kampai irgi turėtų būti vengtini vaikokambaryje, juo labiau jei vaikas dar nedidelis.
Prioritetą teikite natūralioms medžiagoms ir atsisakykite sintetikos. Įsitikinkite, kad minkštų badų ar jų dalių apmušalus galima nuimti ir skalbti – tai didelis privalumas kalbant apie vaiko kambarį.
Pasirūpinkite tinkamu apšvietimu – tai ne tik suteiks kambariui jaukumo, o spalvoti šviestuvai – žaismingumo ir linksmumo, bet drauge užtikrins, kad Jūsų vaikas skaitys, žais, mokysis esant tinkamam apšvietimui. Miegojimo zonoje šviesos srautas gali būti ne toks intensyvus, bet darbo, žaidimų – būtinas geras apšvietimas.
Koks gi vaiko kambarys be spalvų? Rinkdamiesi baldus įvertinkite, kokiais dažais jie padengti. Žinoma, dažų pasirinkimas rinkoje labai platus ir dažnas nė nežino, kokie yra geri, o kokių geriau vengti. Vaikokambariui prioritetą teikite vandens pagrindu pagamintiems dažams, kurių sudėtyjenėra švino, gyvsidabrio, chromo.
Planuodami vaikokambario interjerą ir pirkdami baldus įvertinkite, ar bus patogujuos valyti, prie jų prieiti.
Funkcines zonas atskirkite, naudodami skirtingas spalvas, medžiagas, tekstūras, grindų dangą, taip pat jau minėtas širmas.
Atsižvelkite į vaiko norus
Suprantama, jog manote, kad geriau žinote, kas tinka ar netinka vaiko kambariui. Bet visgi kambarys bus atžalos, jis jame praleis daugiausia laiko, todėl labai svarbu, kad toji patalpa pirmiausia patiktų vaikui. Nusprendę, kaip sutalpinsite visas funkcines zonas į kambarį, leiskite vaikui išreikšti savo norus, pavyzdžiui, kokių dominuojančių spalvų nori, kokio stiliaus baldų, gal svajoja kambario tam tikra tematika, pavyzdžiui, mėgiamiausio filmuko ar herojaus. Leiskite vaikui įsilieti į kūrybos ir kambario įrengimo procesą, nes tai – jo erdvė. Nepamirškite su vaiku pasidalyti savo idėjomis, nes viskas, ką suplanuosite, turi būti patogu jam.
Tikime, jog straipsnyje radote Jums aktualių idėjų, kurias įgyvendinsite įrengdami kambarį savo atžalai.