Apšvietimas virtuvėje: kaip jį tinkamai įrengti?

Ar žinojote, kad netinkamas apšvietimas gali sugriauti net ir prabangiausio interjero idilę?

Ypač jis svarbus virtuvėje – vienoje centrinių namų ašių, kur verda tikrų tikriausias gyvenimas. Tinkamai parinkti ir įrengti šviestuvai leis komfortiškai jaustis ir namiškiams, ir svečiams. Bet visų pirma – šiek tiek apie virtuvės dydį ir apie tai, kodėl įrengiant apšvietimą reikėtų nepagailėti laiko.

Anksčiau, nuo XX a. pr. virtuvės buvo įkurdinamos atskirai ir buvo vos 5–6,5 kv. m dydžio. Tad dažniausiai maistas  virtuvėje būdavo tik gaminamas, o pietauti tų namų gyventojai eidavo į svetainę. Kai virtuvės buvo tokios nedidelės, tai ir apie jų apšvietimą daug svarstyti netekdavo – užteko vieno paprasto šviestuvo. Šiandien „aukso viduriuku“ laikoma apie 12 kv. m virtuvė. Tiesa, labai dažnai ribos tarp svetainės ir virtuvės išnyksta, o tarp šių dviejų erdvių dar įsiterpia ir valgomasis. Visa ši bendra erdvė neretai užima net iki 40–50 proc. namų ploto. Tad vienu metu norint ir sujungti erdves, bet tuo pačiu ir nesukurti pernelyg ryškaus kontrasto, tenka nemenkai pasukti galvą.

Kaip ir bene kiekviename straipsnyje, kuriame nagrinėjame, kaip tinkamai susiplanuoti apšvietimą, taip ir šiame pirmiausia rekomenduojame virtuvės planą perkelti ant popieriaus (ar į kompiuterį – kaip patogiau). Taigi, nubraižykite planą, pažymėkite, kur stovės baldai, nepamiršdami langų bei durų.

Tradiciškai galime išskirti 5 virtuvės-valgomojo zonas:

  1. Maistui ruošti.
  2. Maistui patiekti.
  3. Valgymo.
  4. Viryklės.
  5. Plautuvės.

Esminiai zonavimo principai – maisto ruošimo ir valgomojo zonos turi būti atskirtos. Ryškesnis valgomojo apšvietimas natūraliai padės maisto ruošimo zoną atskirti nuo erdvės, kurioje pietaujate. Skirtingoms zonoms reikia ir skirtingo intensyvumo apšvietimo: minimalioji apšvietimo virtuvėje riba –  100–200 liuksų, o maisto ruošimo zonoje – net ir iki 700 liuksų (liuksas – apšvietimo matavimo vienetas). Norėdami tiksliau apskaičiuoti reikiamų šviestuvų kiekį, turėtumėte pasikonsultuoti su apšvietimo specialistais arba vadovautis internete pateikiamomis reikiamo šviesos srauto skaičiavimo formulėmis [skaičiavimo formulės – elmo.lt].

Planuojant virtuvės apšvietimą, reikėtų žinoti, kad jis turėtų būti skirstomas į 3 rūšis: pagrindinį, darbastalių (funkcinį) ir akcentinį.

  1. Pagrindinis apšvietimas

Pagrindinis apšvietimas – tai tolygiai, bet ne pernelyg ryškiai visą patalpą apšviečiantis šviesos šaltinis. Bendra šviesa puikiai pasitarnauja norint virtuvėje sumažinti kontrastą, išvengti krentančių šešėlių. Įjungus bendrąjį apšvietimą, be diskomforto galima nuvalyti stalviršius ar išplauti grindis, tačiau kruopštesniems darbams jau gali prireikti įsijungti ir darbastalių šviestuvus.

  1. Darbastalių (funkcinis) apšvietimas

Funkcinis apšvietimas montuojamas vidutiniame aukštyje. Juo apšviečiami paviršiai, ant kurių gaminamas maistas, įskaitant orkaitę, plautuvę. Geriausia, jei šviesa būtų kuo natūralesnė ir artimesnė dienos šviesai, t. y. geriau šaltesnio atspalvio balta. Vėlgi, jei interjeras – klasikinio, Provanso, „Country“ stiliaus, ryški balta spalva gali sutrikdyti pusiausvyrą, o moderniame interjere ji visiškai tiks. Geriausia, jei šviesa ant darbastalių kristų arba iš priekio (pvz., šviestuvai-juostelės, sumontuotos po virtuvinėmis spintelėmis), arba iš kelių šaltinių, tačiau jokiu būdu ne iš nugaros, nes dirbdami sudarysite šešėlį ir matomumas suprastės.

 

  • Akcentinis apšvietimas

Šviestuvai atlieka savo tiesioginę funkciją ir kartu papuošia patalpas, suteikia joms išskirtinumo ir patrauklumo. Akcentinis apšvietimas pirmiausia patraukia jūsų svečių dėmesį. Jis puikiai pasitarnauja, kai interjerui norisi suteikti išskirtinumo, šarmingumo. Puikus akcentinio apšvietimo pavyzdys – virš valgomojo stalo pakabinti vienas ar keli šviestuvai. Jei kaip tik sumanėte atnaujinti valgomojo šviestuvus, susipažinkite su karščiausiomis 2019 m. valgomojo apšvietimo idėjomis – nuoroda (anglų k.). Kai pasirinkimo variantų – tiek daug, patikusį šviestuvą ar dar geriau – kelis šviestuvus – nesunkiai priderinsite prie interjero.

Kartais funkcinis apšvietimas maišomas su akcentiniu. Paprastas pavyzdys: dekoratyvios spalvotos LED juostos funkciniam virtuvės apšvietimui tikrai netiks, o tik erzins ir trikdys, be to, iškraipys tikrąsias maisto produktų spalvas, tačiau jomis galima apšviesti įstiklintas spinteles ar spintelių viršų. Beje, kartais akcentinis ir dekoratyvusis apšvietimas išskiriami į atskiras grupes, tačiau dekoratyvusis apšvietimas virtuvėje naudojamas kur kas rečiau, nei, pavyzdžiui, svetainėje.

Kaip tinkamai apšviesti valgomojo stalą ir virtuvines saleles?

 

Pasirinkti, kiek šviestuvų virš valgomojo stalo kabinti – nesudėtinga: jei stalas – apvalus ar nedidelis kvadrato formos, visiškai užteks 1 pakabinamo šviestuvo, o jei stalas stačiakampis, pailgas, jei virtuvė U formos (vienu bendru stalviršiu sujungtos maisto ruošimo ir valgomojo zonos), tokiu atveju prireiks kelių šviestuvų. Aišku, viskas priklauso ir nuo jūsų norų, galimybių, interjero tipo ir t. t.

Virtuvinių salelių apšvietimas. Pakabinamieji šviestuvai turėtų būti išdėstyti ne mažesniu nei ~75–80 cm atstumu, o tarpas tarp stalviršio ir šviestuvo turėtų būti ~75–90 cm. Šviestuvai turėtų būti kabinami mažiausiai 15 cm nuo stalo ar stalviršio krašto.

Virtuvinėms salelėms apšviesti (ypač jei namuose aukštos lubos) puikiai tiks linijiniai pakabinami šviestuvai. Juos pasirinkę žinokite, kad atstumas tarp šviestuvų ir stalviršių turi būti per 100 cm.

Dažniausios virtuvės apšvietimo klaidos

 

Žmonės, kurie ne tik nepasitelkia į pagalbą interjero dizainerių bei apšvietimo specialistų, bet ir nė kiek nepasidomi apšvietimo reikalavimais ir tendencijomis, dažniausiai daro šias klaidas:

  1. Naudoja tik 1 šviestuvą. Apšvietimas turėtų būti išdėstytas bent 2–3 lygiais, tad su vienu šviestuvu palubėje tikrai neišsiversite.
  2. Šviestuvai įrengiami neatsižvelgiant baldų išdėstymą ir į funkcines zonas. Pavyzdžiui, šviestuvai įrengiami per arti ar per toli nuo baldų, tad netolygiai apšviečia erdvę, nepadeda patalpos suskirstyti į zonas.
  3. Šviesa neišskaidoma, matyti ratilai: dažniausiai taip nutinka, jei šviestuvai pakabinami prie pat sienos.
  4. Nepatogiai sumontuoti jungikliai: geriausiai, jei jungikliai būtų sumontuoti ne vienoje, bet keliose vietose.

Taigi, svarbiausia pasvarstyti, kas jūsų atveju būtų funkcionaliausia, patogiausia ir, žinoma, ekonomiškiausia, bei sukurti kelių lygių apšvietimą, nepamirštant patalpos zonavimo.